Kasza jaglana na oczyszczenie!
Proso to jedno z najcenniejszych zbóż. Bezglutenowe, hipoalergiczne, bogate w związki fenolowe. 100 g kaszy jaglanej dostarcza aż ⅓ niezbędnej dziennej dawki magnezu i błonnika. Czy kasza może również oczyścić organizm z zalegających w nim toksyn?
SPIS TREŚCI:
1. Przyczyny zakwaszenia
2. Kasza jaglana – oczyszczenie
3. Przepisy
4. Pomysły i zastosowanie

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Przyczyny zakwaszenia
Płyny ustrojowe znajdujące się w organizmie mają określoną wartość pH. Niektóre z nich mają odczyn kwaśny, jak np. sok żołądkowy, inne zasadowy, jak np. krew. Dzięki pracy nerek, płuc i obecności układów buforujących utrzymywane jest stałe pH krwi. Nawet z pozoru niewielkie wahania mogą mieć skutek śmiertelny. Przyczyną kwasicy może być niewydolność płuc lub nerek. Nieprawidłowe żywienie nie jest w stanie doprowadzić do obniżenia pH krwi. Obserwuje się jednak oddziaływanie żywności na pH moczu. Zbyt niskie staje się czynnikiem ryzyka powstania np. kamicy nerkowej.
Produkty żywnościowe można podzielić w tym kontekście na kwasotwórcze i zasadotwórcze. Dla każdego produktu na podstawie zawartości poszczególnych pierwiastków można wyliczyć wartość PRAL. Do produktów wybitnie kwasotwórczych zalicza się mięso i sery żółte. W diecie należy zadbać o równowagę produktów z obu grup. Podstawę diety powinny stanowić zasadotwórcze warzywa, natomiast mięso powinno być wyłącznie dodatkiem. Czy kilkudniowy detoks jest w stanie zrekompensować popełniane błędy żywieniowe?
2. Kasza jaglana – oczyszczenie
Kasza jaglana powstaje z ziaren prosa. Wyróżnia się na tle innych kasz bogatą zawartością związków fenolowych. Jest z natury bezglutenowa, może więc być stosowana przez osoby chorujące na celiakię. Zawiera sporą ilość białka i innych składników odżywczych. W 100 g kaszy jaglanej znajduje się:
– 378 kcal,
– 4 g tłuszczu,
– 73 g węglowodanów,
– 8 g błonnika,
– 8 mg wapnia,
– 3 mg żelaza,
– 114 mg magnezu,
– 195 mg potasu,
– 85 µg kwasu foliowego.
100 g kaszy jaglanej zapewnia prawie ⅓ codziennej dawki magnezu i pokrywa ⅓ zapotrzebowania na błonnik. Oprócz składników odżywczych kasza jaglana zawiera aż ok. 1500 µg/1 g kwasów fenolowych, w tym kwasy galusowy, p-hydroksybenzoesowy, waniliowy, ferulowy, kawowy. Ponadto znajdują się w niej także flawonoidy – luteina, izowiteksyna. Ma zatem działanie antyoksydacyjne. Wartość PRAL dla kaszy jaglanej wynosi 8,8, co oznacza, że nie jest zbożem silnie zakwaszającym (dla otrębów owsianych PRAL wynosi 16, dla żyta – 13).
Na czym ma polegać oczyszczająca dieta jaglana? To kilkudniowa monodieta, w trakcie której jadłospis oparty jest na kaszy jaglanej we wszelkich postaciach. Wykluczyć należy cukier, słodycze, wysokoprzetworzone produkty, nabiał, tłuszcze zwierzęce. Jako dodatek do kasz można stosować warzywa (koniecznie przynajmniej 5 porcji dziennie) lub owoce. Jak już wiadomo, kasza jaglana jest niezwykle bogatym źródłem wielu składników odżywczych. Nie jest jednak w stanie zaspokoić zapotrzebowania na wszystko, co niezbędne.
W przeciwieństwie do niektórych diet oczyszczających, jak np. dieta sokowa, dieta jaglana nie wymaga głodzenia się. Czy taki detoks ma sens? Na pewno przerwa w obciążaniu organizmu szkodliwymi w nadmiarze związkami, jak alkohol etylowy, ftalany będące składową PCV czy nikotyny, wpłynie korzystnie. Znacznie lepszym pomysłem jest jednak unikanie na co dzień produktów powszechnie uznanych za niezdrowe i zastąpienie ich kaszą jaglaną.
Wspomniane wyżej kwasy fenolowe wykazują szereg korzystnych właściwości. Kwasy kawowy, ferulowy i galusowy mają zdolność do blokowania kancerogenów, czyli związków rakotwórczych. Ponadto kwas kawowy przeciwdziała utlenianiu cząsteczek cholesterolu frakcji LDL, dzięki czemu zapobiega występowaniu miażdżycy. Ma także działanie żółciopędne. Wraz z pozostałymi kwasami fenolowymi wykazuje właściwości przeciwbakteryjne (trudno jednak powiedzieć, jak wygląda to w ludzkim organizmie).
Należy zatem regularnie spożywać kaszę jaglaną. Oczyszczanie organizmu z toksyn za pomocą diety to mit. Za metabolizm i unieczynnienie szkodliwych związków odpowiedzialna jest wątroba, za ich wydalanie – nerki. Należy więc wspomagać ich prawidłowe funkcjonowanie, po pierwsze nie narażać się na nadmierną ilość alkoholu i suplementów o niepotwierdzonym działaniu, a po drugie przestrzegać zasad racjonalnej diety.
Jak gotować kaszę jaglaną? To bardzo proste, jednak aby wyszła smaczna, warto zastosować kilka dodatkowych zabiegów, jak wcześniejsze płukanie lub prażenie. Do ugotowania kaszy jaglanej potrzebne są:
– szklanka surowej kaszy jaglanej,
– 2 szklanki wody,
– 1/4 łyżeczki soli,
– 1 łyżeczka masła (opcjonalnie).
Kaszę na samym początku należy nieco podprażyć na patelni, aby wydobyć z niej orzechowe nuty smakowe. Nie można dopuścić do przypieczenia. Następnie kaszę należy przełożyć do rondelka, zalać wodą i doprowadzić do wrzenia. Następnie dosypać sól i gotować do wchłonięcia płynu na wolnym ogniu. Kaszy w trakcie gotowania nie należy zbyt często mieszać. Na sam koniec można dodać masło.
Kotleciki jaglane
Składniki:
– ⅓ szklanki kaszy jaglanej,
– ¼ szklanki posiekanej cebuli,
– ¼ szklanki pokrojonej czerwonej papryki,
– ¼ szklanki startej marchewki,
– 2 ząbki czosnku,
– 2 łyżki oleju rzepakowego,
– 1 rozbełtane jajko.
Kaszę należy ugotować. Następnie na oleju rzepakowym delikatnie podsmażyć paprykę, cebulę i marchewkę, tak aby pozostały chrupiące. Warzywa wymieszać z kaszą i surowym jajkiem. Formować małe kotleciki. Smażyć na patelni z obu stron.
Budyń z kaszy jaglanej
Aby przygotować kaszę jaglaną w wersji słodkiej, dobrze jest jeszcze przed gotowaniem przepłukać ją wodą kilkakrotnie w celu pozbycia się lekkiej goryczki. Budyń jest banalnie prosty w wykonaniu. Kaszę należy ugotować w wodzie połączonej z mlekiem w proporcji 1 : 1, następnie zblendować z bardzo dojrzałymi bananami i gotowe!
Z kaszy jaglanej można przyrządzić pyszne potrawy, można wykorzystać ją także do pielęgnacji ciała.
Peeling z kaszy jaglanej
Ugotowaną kaszę jaglaną należy wymieszać z mlekiem w odpowiedniej proporcji do uzyskania pożądanej konsystencji. Tak przygotowana mieszanka może posłużyć jako delikatny peeling do twarzy i całego ciała. Opcjonalnie można do niego dodać soli.
Maseczka z płatków jaglanych
Płatki jaglane można także zastosować jako maseczkę na twarz. 5 łyżeczek płatków należy wymieszać z 1 łyżką miodu, 1 łyżką mleka i ciepłą wodą do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Taka maseczka ma właściwości łagodzące i nawilżające. Powinna pozostać na twarzy ok. 10 minut, po czym należy delikatnie zmyć ją ciepłą wodą.
Bibliografia
Millet, raw, Nutrient values and weights are for edible portion, ndb.nal.usda.gov (01.07.2018).
Dykes L., Rooney L.W., Phenolic Compounds in Cereal Grains and Their Health Benefits, „Cereal Food World” 2007, 52(3), 105–111.
Parus A., Przeciwutleniające i farmakologiczne właściwości kwasów fenolowych, „Postępy Fitoterapii” 2013, 1, 48–53.
-
-
Maksym Riznyk13 kwiecień 2016
Ja osobiście płuczę, po ugotowaniu kasza nie wygląda jak papka, a tak to jakaś śliska jest..
-
~Lili14 październik 2018
Zawsze płuczę kaszę jaglaną i to 4 razy zmieniam wodę. Nie wiem skąd to zdziwienie...
-
-
~As1ia9 styczeń 2017
Bez płukania jest gorzka... i lepsza konsystencja jak wypłukuję zimną wodą przed zagotowaniem
-
Maksym Riznyk12 styczeń 2017
Ja również wypłukuje.
-
-
~Eva10 luty 2019
Kasze zalewam wrzatkiem mieszam i wylewam wode z goryczka. Zalewam woda i gotuje z lyzka masła i pokrojonymi suszonymi sliwkami i jablkami troszke cukru i cukru waniliowego
Pychotka.
hmmmmm. nigdzie nie widze ,zeby ktos plukal kasze przed gotowaniem???? co na to ekspert.....