W części pierwszej artykułu omówiony został proces powstawania testosteronu i jego rola w życiu mężczyzny. W tej części odpowiemy na tytułowe pytanie: jak zadbać o właściwy poziom testosteronu?


SPIS TREŚCI:
1. Sposoby na właściwy poziom testosteronu

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.



1. Sposoby na właściwy poziom testosteronu
Dla zachowania popędu, energii i zdrowia poziom testosteronu nie może być zbyt niski. Nie może też być zbyt wysoki w stosunku do estrogenu. Musi być go odpowiednia ilość, przeważająca działania kataboliczne kortyzolu. Oto kilka sposobów, jak taki stan osiągnąć.


Sposób pierwszy

Unikaj stresu. Naucz się reagować pro-aktywnie, konstruktywnie na sytuacje życia. Zachowaj pogodę ducha i radosne nastawienie. Zauważaj w przeciw-nościach okazje do lepszego jutra. Stres i poddawanie się mu jest zagrożeniem dla produkcji testosteronu. Podczas stresu produkowany jest kortyzol, a ten ma właściwości kataboliczne, osłabiające działanie testosteronu.



Sposób drugi

Pozbądź się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Enzym aromataza, przekształcający testosteron na estrogen, występuje w dużym stopniu w tkance tłuszczowej. Im więcej tkanki tłuszczowej, tym więcej estrogenu może być produkowane z testosteronu. Poziom testosteronu spadnie.


Sposób trzeci

Uprawiaj seks. Aktywność płciowa pobudza działanie gruczołów nasiennych i za sprawą podwzgórza produkcję testosteronu.

Im częściej następuje aktywność seksualna, tym wyższy jest popęd, podnosi się poziom testosteronu. 


Wiele symptomów męskiego klimakterium takich jak problemy mięśniowe

i stawowe może być skutkiem małej aktywności seksualnej. Im więcej uprawiasz seksu, tym częściej chcesz to robić. Można to wytłumaczyć stymulacją gruczołów nasiennych, a tym samym podwyższeniem produkcji testosteronu.


Sposób czwarty

Uważaj na niektóre produkty żywieniowe. Olej z nasion dyni może aktywować enzym aromatazy. Podobny skutek dają produkty pszczelarskie. Z kolei fitohormony zawarte w czerwonej koniczynie wpływają hamująco na aromatazę. Skuteczny hormon dodający męskości można uzyskać z korze-nia żeń-szenia.


Sposób piąty

Stosuj trening ukierunkowany na zwiększanie cech układu mięśniowego. Rozwijaj siłę, moc, masę mięśniową. To podniesie spoczynkowy poziom testosteronu. Trening wytrzymałościowy go obniża. Trening z ciężarami lub z oporem wywołuje w trakcie jego trwania dominujące zmiany kataboliczne. W okresie odpoczynku następuje przewaga przemian anabolicznych prowadzących do odbudowy i wzrostu tkanek. Następuje wzrost produkcji testosteronu.


Aby powysiłkowy wyrzut testosteronu był odpowiednio duży, trening powinien stanowić silny bodziec. Parametry treningu posiadają kluczowe znaczenie dla podniesienia po-treningowego stężenia testosteronu.


Obciążenie powinno być średnie lub duże. Wykonaj 3–5 serii ćwiczenia przy 8–12 powtórzeniach i krótkich (1-, 2-minutowych) przerwach wypoczynkowych. Angażuj w ćwiczeniach duże grupy mięśniowe.

Długofalowy proces treningowy może wywołać trwałe zmiany w reakcjach hormonalnych w odpowiedzi na trening siłowy. Testosteronu będziesz miał więcej.

Komentarze(1)
    • ~Igor
      18 sierpień 2018

      Kompletna bzdura odnośnie produktów pszczelarskich...
      Jest cała masa badań na temat wpływu pyłku pszczelego, mleczka pszczelego, propolisu czy miodu na to że są to produkty które wspomagają produkcję testosteronu i w dodatku obniżają poziom kortyzolu, dobrze znanego katabolika.
      Autor nie powinien się wypowiadać.