Jakie są różnice między Kalisteniką a Street Workout?
Spotkaliście dużo dyskusji związanych z określeniem, czym jest Street Workout, a czym kalistenika? Zgadzam się, pojawiło się tego trochę na forach. Do tego jeszcze ja trochę wam namieszam i przedstawię moje definicje tych określeń.
SPIS TREŚCI:
1. Kalistenika, Street Workout – co było pierwsze?

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Kalistenika, Street Workout – co było pierwsze?
Jakiś czas temu było to najbardziej kontrowersyjne pytanie i wszyscy starali się uzasadnić je na swój sposób, jakoś wytłumaczyć, czym się to różni. Próbowali odpowiedzieć na najbardziej bezsensowne pytanie, które brzmi – "co jest lepsze?".
Otóż jeżeli zastanawiamy, co było pierwsze, które pojęcie pojawiło się wcześniej, to bez wątpienia odpowiem wam, że to kalistenika była pierwsza. Jak już wiecie z historii Street Workout, jest to nazwa świeża, która istnieje parę lat i czerpie swoje początki z amerykańskich ulic. Teraz parę słów
o każdej z nazw.
Street Workout - tę nazwę pamiętam z jednego filmiku, który był nagrany
w Stanach przez grupę Afroamerykanów, którzy przemieszczali się ulicami miasta i wykonywali różne ćwiczenia z wykorzystaniem infrastruktury miejskiej. Tak się złożyło, że ta nazwa została dobrze przyjęta. Następnie ten sport zaczął się rozwijać, zaczęły powstawać wyspecjalizowane place do takich treningów i pojęcia, które były tworzone na bieżąco przez zawodników.
Street Workout polega na wykonaniu ćwiczeń z ciężarem własnego ciała na drążku, wykonaniu podciągań oraz różnych ewolucji, które z nich wynikają. SW to doskonałe kształtowanie sylwetki bez dodatkowego obciążenia. Idea Street Workout przerodziła się w spędzanie wolnego czasu z korzyścią dla siebie, swojego ciała i promowanie zdrowego trybu życia.
Treningi głównie opierają się na ćwiczeniach wykonywanych na rurkach. Właśnie dlatego dążymy do tego, aby w Polsce powstawało coraz więcej profesjonalnych placów treningowych. Można powiedzieć, że Street Workout jest już połączeniem elementów kalistenicznych, ruchów gimnastycznych
i statycznych.
Kalistenika (kalos - piękny; stenos - silny) - nazwa ta była używana już
w starożytnej Grecji. Na przykład w starożytnym Egipcie ludność była przyzwyczajona do wysiłku fizycznego, uczono ich ćwiczeń i wysiłku. Wiadomo, że w tamtych czasach było to niezbędne, ponieważ służba wojskowa nie była łatwa. Ludzie zajmowali się treningiem różnego rodzaju sztuk walk. Były nawet tworzone gimnazja dla osób, które chciały popracować nad własną tężyzną fizyczną.
Do ćwiczeń kalistenicznych zaliczają się różnego rodzaju ruchy wykonywane z ciężarem własnego ciała, takie jak bieg, bieg z ciężarkami, brzuszki, pompki, przysiady, wyskoki, skoki, rzuty, ćwiczenia ze sztuk walk, takich jak boks, zapasy oraz coś na wzór aktualnego MMA - Pankraion.
W starożytności sport był traktowany jako sposób na zachowanie zdrowia.
Można rozróżnić dwa biegi rozwoju, które są powiązane ze sportem
i zdrowiem. Jeden był charakterystyczny dla cywilizacji zachodniej, a drugi dla wschodniej. W pierwszym skupiano się na stymulacji zdolności motorycznych właśnie poprzez siłę, szybkość, wytrzymałość i zręczność.
Z kolei metody ze Wschodu były skierowane w nieco innym kierunku. Zakładały polepszenie ogólnego stanu zdrowia i osiągnięcia pełnej harmonii organizmu z otaczającym go światem.