Dysproporcja ciała w Street Workout
Ostatnio pojawia się dużo pytań w kwestii proporcji ciała w Street Workout. To, na które dzisiaj postaram się odpowiedzieć, dotyczy dysproporcji ciała. Mam nadzieję, że rozwieję w tej kwestii wasze wątpliwości.
SPIS TREŚCI:
1. Street Workout – dysproporcja ciała
2. Dysproporcja – jak z nią walczyć?

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Street Workout – dysproporcja ciała
Ostatnio na forum poruszyliście temat, który dotyczy rozwoju sylwetki,
a precyzyjniej "problemu" lekkiej dysproporcji ciała. Chodzi o to, że osoby początkujące po pewnym czasie zauważają lekkie dysproporcje, na przykład w klatce piersiowej lub ramionach.
Czasami pytania nabierają panicznego charakteru. Od razu chcę was uspokoić, w tym zjawisku nie ma nic dziwnego, a już na pewno strasznego. Dysproporcje w sylwetce są absolutnie normalne.
Mogą wynikać choćby z faktu, że większość czynności wykonujemy jedną ręką. Oczywiście proszę nie mylić pojęcia z zanikiem mięśnia, jest to coś zupełnie innego. Wiadomo, że kiedy zaczynamy trenować, nasze mięśnie przechodzą transformację. Wówczas różnica może być bardziej zauważalna. W przypadku treningów Street Workout, "problem" z czasem powinien zniknąć. Dlaczego? Ponieważ większość ćwiczeń wykonujemy oburącz, a zatem nasza sylwetka, chcąc nie chcąc, będzie rozwijać się równomiernie.
Co innego, jeżeli będziemy wykonywać figury. W tym przypadku, bazując na własnym doświadczeniu, przytoczę przykład ludzkiej flagi. Tę figurę jestem
w stanie wykonać na obydwie strony, ale tak od początku nie było. Sam zauważyłem u siebie dysproporcję. Zgodzę się, że "back lever" na jednej ręce, czy te same podciągania na jednej ręce mogą przyczyniać się do zarysowania większej dysproporcji.
Nie raz wejście do jakiegoś elementu zawsze wykonujemy używając jednej ręki. Inna sprawa, jeżeli sami zdajecie sobie sprawę z tego, że w trakcie ćwiczenia macie nieprawidłową technikę (odczuwacie, że was przekręca lub przechyla). W tym przypadku warto zastanowić się nad zmianą planu (jeżeli takowy posiadacie). Można na przykład zmniejszyć ilość powtórzeń, tak aby mieć siłę na wykonanie ćwiczenia poprawnie pod względem technicznym.
2. Dysproporcja – jak z nią walczyć?
Jeżeli bardzo przejmujecie się tym, że są pewne "nierówności" w waszej sylwetce i pragniecie to za wszelką cenę zmienić, proponuję rozważyć moją propozycję. Jak już wcześniej wspomniałem, sprawdźcie, czy macie prawidłową technikę podczas wykonywania ćwiczeń. Możecie poprosić znajomego, żeby was przypilnował lub, co sugeruję, nagrajcie swój trening. Generalnie radzę nagrywać się na treningach. W ten sposób najlepiej jest analizować swoje błędy.
Podsumowując, albo lekko modyfikujemy plan, albo prosimy o pomoc kolegę podczas treningu. Innym sposobem jest dodanie do treningów ćwiczeń z wolnymi ciężarami. Na treningu skupiajcie się na tej części ciała, którą chcecie poprawić. Ostatnio na portalu pojawił się artykuł, w którym poruszony był ów "problem". Jego autor doradził wypróbowanie "metody wstępnego zmęczenia mięśni". Na czym to polega?
Po odpowiedniej rozgrzewce przed główną częścią treningu zaleca się wykonać kilka ćwiczeń po parę serii na odstającą partię mięśni. Robi się to
w celu wstępnego pobudzenia mięśnia (jego zmęczenia). Dopiero po tym należy przejść do wykonywania treningu.
Pamiętajcie jednak, że w ten sposób dodatkowo obciążacie organizm. Nie zaleca się wykonywania takich treningów zbyt często. Pamiętać należy również o odpowiedniej regeneracji. Lepiej powoli, bezpiecznie
i sukcesywnie zmniejszać dysproporcje niż szybko, z kontuzjami.
Przypominam, że w niniejszym artykule omawiam sytuację, w której mamy do czynienia z dysproporcją dotyczącą np. różnicy pomiędzy bicepsami, a nie kiedy mamy dysproporcje góra-dół.
Może was to zdziwić, ale treningi nóg również przyczyniają się do lepszych efektów górnej partii ciała. Nikt wam nie każe dźwigać po 100 kg. Mniejszymi ciężarami również można osiągnąć zadowalające efekty. O tym już wspominałem w innym artykule, do którego serdecznie zapraszam: https://www.fabrykasily.pl/treningi/plan-treningowy-regeneracja#trening-nog
"Trenując nogi, lepiej rozwijają się górne partie mięśni - sprawdziłem to na sobie i sam byłem zdziwiony, ponieważ myślałem, że po tym, jak urosną nogi, ciężko będzie wykonać poprawnie figury. Myliłem się! Powiem więcej, odczuwałem więcej siły w ramionach. Nadszedł czas, aby zniszczyć stereotyp, mówiący, że chłopaki ze Street Workout nie trenują nóg. Dobrym przykładem jest Adam Raw, olbrzym, który ma potężne nogi i jednocześnie robi dobry Workout. Adam jest idealnym przykładem do naśladowania".