Trening siłowy - sprzęt
Wydaje się, że sprawa jest bardzo prosta, ale wiele osób porusza ten temat na forum, a nawet zwraca się z prośbą o pomoc w wiadomościach prywatnych. Co jest lepsze: kamizelka czy krążki, a może kettle? Jaki pas do zamocowania ciężaru? Jaki materiał jest lepszy? Czy mogę zawiesić obciążenie na łańcuchu? Jak już pewnie zauważyliście, dzisiaj opowiem o tym, czego będziecie potrzebowali, aby wykonać trening z obciążeniem.
SPIS TREŚCI:
1. Sposoby na ciężar
2. Kamizelka obciążeniowa
3. Ciężar na pasie
4. Bańka z piaskiem
1. Sposoby na ciężar
O skuteczności oraz o efektach, jakie przynoszą treningi z dodatkowym ciężarem, pisałem już artykuł, do przeczytania którego gorąco zachęcam. Dzisiaj opowiem o tym, w jaki sposób można umieścić ciężar na sobie. Generalnie są dwa sposoby, jakie przeważnie stosuje się przy takim treningu i obydwa są wam bardzo dobrze znane. Pierwszy to zawieszenie ciężaru na pasie. Drugi to klasyczna kamizelka. Miałem okazję testować zarówno pierwszy, jak i drugi sposób.
2. Kamizelka obciążeniowa
Najpierw napiszę o kamizelce, bo jest najprostszą metodą. Fakt, który może was powstrzymać przed jej kupieniem, to oczywiście cena. W którymś artykule pisałem o średniej cenie takiej "zabawki". Na kamizelkę z obciążnikami do 10 kg musicie wydać około 170 zł. Czy jest skuteczna? Ciężar rozkłada się równomiernie na barkach, w taki sposób, że kręgosłup nie jest nadmiernie obciążany.
Jednak przy podciąganiach z kamizelką przeszkadzało mi to, że ramiączka cały czas wbijały się w barki i miałem mniejszy zakres ruchu. W sumie przy podciąganiach sprawdzała się dobrze, gorzej było z wejściem siłowym. Ciężarki przeważnie są umieszczane na wysokości klatki piersiowej. W trakcie wykonania ćwiczenia zahaczałem o drążek. Dlatego musiałem mocniej bujać się i kipować przy wejściu siłowym, czego bardzo nie lubię.
3. Ciężar na pasie
Ciężar zawieszony na pasie. To najbardziej klasyczny i najczęściej spotykany sposób. Ciężar – możecie stosować krążki (będzie to najlepszy wybór, ponieważ jest możliwość wygodnego zablokowania ciężaru między nogami) lub kettle (ten sposób wybierają osoby, które chcą wywrzeć większe wrażenie na otoczeniu).
Najczęściej do tego celu używany jest pas z łańcuchem. Można zamienić go na linę lub pas karate. Ciężar zawieszony w taki sposób obciąża kręgosłup, rozciągając kręgi.
Często po treningu wyczuwam dyskomfort w plecach (oczywiście to wszystko zależy od obciążenia, jakiego używamy). Dla osób, które mają problemy z kręgami zalecane są podciągania klasyczne, a następnie z mniejszym obciążeniem i stopniowym jego zwiększeniem.
Takie podciągania są dobre dla dzieci, które mają problem ze wzrostem.
Ciężar można zawiesić na samym łańcuchu, ale pamiętajcie o siniakach, które zostaną wam na długo, na kościach biodrowych. Taki sposób mocowania obciążenia jest dobry raczej przy podciąganiach, chociaż widywałem, jak z krążkami wykonywano wejścia siłowe.
4. Bańka z piaskiem
Teraz coś dla oszczędnych. Ja i moi znajomi także stosujemy tę metodę. Kamizelka czy ciężary kosztują. Proponuję bardzo pomysłowy sposób. Weźcie plastikową bańkę lub dwie (5/6 litrów) i nasypcie do niej piasku. Weźcie linę i owińcie dookoła nakrętki – po chwili macie własne kettle domowej roboty.

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Możecie spokojnie zostawić je na placu - nikt wam ich nie zabierze. Jeżeli potrzebujecie większego ciężaru, zalejcie pojemniki betonem i włóżcie pręt w kształcie kółka, który stanie się uchwytem. Mam nadzieję, że ten artykuł był pomocny. Powodzenia w treningach!
-
-
Maksym Riznyk2 październik 2015
Witam :)
Były takie ale zostały porwane przez nieznaną nam osobę :(
-
-
~Lejzer Mejdżer1 październik 2015
Należy dodać że są kamizelki z kieszonkami w których stosuje się
wypełnienie z piasku lub kulek metalowych, i one właśnie są dosyć długie i obszerne w bokach. Osobiście używam kamizelki która ma wkłady sztabkowe z metalu, jest krótka i przy podciąganiu nie przeszkadza w żaden sposób. Można w niej robić również wejścia siłowe. -
~proszę o odpowiedź1 październik 2015
Czy obciążenie 25/30kg przy wadze 50kg może trwale uszkodzić kręgosłup kręgi?? Proszę o odp. :)
-
~temzur1 październik 2015
Proponuje wpierw podbić wage do powiedzmy 70 i wtedy pomyśleć o takim obciążeniu ;) Może uszkodzić bo twoje kręgi nie są przystosowane do takiego ciężaru :) To tak jakbyś nagle przytył te 30 kg tak z dnia na dzień , jak myślisz jak na to twoje kręgi zareagują ;) ?
-
Maksym Riznyk2 październik 2015
Ja proponuję miesiąc trenować z niejszym obciążeniem i stopniowo zwiększać ;)
-
-
~Yoz2 październik 2015
Co rozumiesz mówiąc, że kettle wybierają osoby chcące wywrzeć większe wrażenie na otoczeniu?! 40kg to 40 kg czy to będzie 2x 20 w kółkach czy 1x 40kg w kettlu a cena obydwu zestawów podobna, wygoda podnoszenia przy pasie także z przewaga dla kettla powiedziałbym.
-
Maksym Riznyk5 październik 2015
Jak to popularnie mówi się jest moc kiedy widzą jak dwie 32 kg telepią się między nogami. Tak samo jak na sztangę nakładają dużo krążków a nie jeden konkretny. Może to tylko moje własne negatywne doświadczenie. Ale tę artykuły na tym polegają, że są one pisane z własnych doświadczeń.
-
-
~jaqja2 październik 2015
No ale ciężko bd mi przytyc 20kg w wieku 14lat i 165wzrostu :)
-
Maksym Riznyk5 październik 2015
W jakim celu chcesz przytyć tak dużo ?
-
-
~jaqja6 październik 2015
Odpowiedź do komentarza "temzur" :)
-
~powazny11 listopad 2015
Doznaliście dotychczas kontuzji w wyniku niewłaściwego doboru obciążenia?
-
Maksym Riznyk12 listopad 2015
przeważnie był problem z barkami lub za mocno obciążone kręgi
-
-
~prefiks13 listopad 2015
Wasz rekord na treningu z obciazeniem?
-
Maksym Riznyk16 listopad 2015
Pompki na poręczy to + 100 kg.
Podciągania 65 kg.
-
-
~rozsadny26 listopad 2015
To ważny artykuł, bo znam typów, co hura bura szef podwóra, mocowali takie odważniki, że to chyba nietrzeźwi byli jak to robili, jak jednego z drugim dyski powypadały, tak i do głowy się trochę oleju nalało!
-
Maksym Riznyk20 styczeń 2016
Zgadzam się w 100% !
Musimy zdawać sobie sprawę, że zawieszenie zwykłego obciążenie
musi być sprawą przemyślaną. Poddajemy kręgosłup na dodatkowy wysiłek i mały błąd może kosztować nam zdrowie.
-
-
~gość28 marzec 2017
Od jakiegoś czasu wykonuję Wasz plan treningowy na maszynach sportowych HBP.
Jestem bardzo zadowolony z efektów, z tygodnia na tydzień jest coraz lepiej. -
~ania6 listopad 2017
warto zajrzeć na stronę Girya.com.pl fajne kettle w dobrej cenie
Siema. Macie takie "bańki" z piaskiem na placu w parku w Krakowie? Mam pas z łańcuchem, ale za każdym razem targać ze sobą butle to nie wygodnie...