Inozyna – działanie, opinie, cena
Rynek suplementów diety stale nas zaskakuje, a firmy zajmujące się produkcją odżywek dla sportowców wciąż prześcigają się z pomysłami, w jaki sposób wzbogacić swoją dotychczasową ofertę. Inozyna to organiczna substancja chemiczna, która, choć stanowi głównie jeden ze składników suplementów przedtreningowych i regeneracyjnych, powoli zaczyna wychodzić z cienia. Staje się jednym z elementów codziennego wsparcia dla osób ćwiczących. Dowiedz się, czy warto po nią sięgnąć i jakie korzyści może dostarczyć Twojemu zdrowiu!
SPIS TREŚCI:
1. Czym jest inozyna?
2. Inozyna – działanie
3. Inozyna – dawkowanie
4. Inozyna – opinie
5. Inozyna – cena

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Czym jest inozyna?
W klasyfikacji fizyko-chemicznej inozyna jest organicznym związkiem chemicznym, który zaliczany jest do purynowych nukleozydów. Kiedy analizujemy budowę tej substancji, okazuje się, że w jej skład wchodzi hipoksantyna oraz ryboza. Proces powstawania inozyny wiąże się z mechanizmem degradacji czy też rozkładu adenozyny – jednego z głównych nośników energetycznych i nośników informacji nerwowych ludzkiego ustroju – za sprawą enzymu określanego deaminazą adenozyny (ADA). Inozyna jest zaliczana do grona metabolitów pośrednich, które produkowane są z puryn. W dalszym przebiegu cząsteczki inozyny zostają rozłożone do postaci kwasu moczowego.
Największe ilości inozyny odnajdziemy przede wszystkim w mięsie ryb, które jest głównym źródłem tego purynowego nukleozydu. Niemniej jednak, pomimo niewielkiej popularności tego składnika, rynek suplementów diety powoli zaczyna wprowadzać preparaty zawierające w składzie tylko czystą inozynę.
2. Inozyna – działanie
Analizując literaturę naukową i informacje z zakresu biochemii, można natrafić na informację o właściwościach inozyny w kontekście wsparcia dla ludzkiego organizmu. Inozyna jest traktowana przede wszystkim jako środek przeciwwirusowy, który z dużym powodzeniem można wykorzystywać zarówno w profilaktycznej terapii, jak i właściwym leczeniu farmakologicznym obecnej już infekcji. Pomimo iż inozyna może być wykorzystana w przypadku chorób o różnym podłożu, do głównych wskazań zalicza się przede wszystkim stany zakaźne skóry i błon śluzowych spowodowane opryszczką, ospę wietrzną, półpaśca oraz wirusowe przeziębienie i grypę.
Przeciwwirusowe działanie inozyny jest podyktowane niezwykle prostym mechanizmem działania. Okazuje się bowiem, że ten purynowy nukleozyd skutecznie aktywuje limfocyty, których zadaniem jest nasilenie odpowiedzi obronnej ze strony układu immunologicznego i niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych. Warto też dodać, że inozyna w bezpośredni sposób wpływa na same wirusy. Chorobotwórcze drobnoustroje zostają zablokowane na poziomie materiału genetycznego, co powoduje całkowite zahamowanie dalszego ich namnażania w ludzkich komórkach. Efektem tego jest zatrzymanie infekcji i możliwość rozpoczęcia konkretnej walki z wrogiem.
Systematyczne stosowanie inozyny wykazuje też duże korzyści dla układu nerwowego. Wszystko za sprawą neuroprotekcyjnego charakteru tego nukleozydu. Najlepszym przykładem jest wykorzystanie preparatów z inozyną do leczenia podostrego stwardniającego zapalenia mózgu, które jest najczęstszym powikłaniem po nieprawidłowo wyleczonym epizodzie odry. Okazuje się, że inozyna może być stosowana na każdym etapie rozwoju tej choroby i wykazuje równie skuteczne działanie jak w przypadku walki z dopiero powstającą chorobą.
Warto jednak zatrzymać się przy zastosowaniu inozyny w sporcie. Jak nietrudno się domyślić, to właśnie tłumaczy jej obecność w licznych suplementach diety. Regularna i nieprzerwana suplementacja preparatami wykorzystującymi inozynę prowadzi do znacznej redukcji szkodliwego kwasu mlekowego, którego obecność w mięśniach prowadzi do znacznego pogorszenia środowiska ich pracy. Dzięki inozynie nasze mięśnie zyskują dodatkową wytrzymałość wobec intensywnego wysiłku fizycznego oraz dodatkową ochronę wobec destrukcyjnych i niebezpiecznych następstw.
3. Inozyna – dawkowanie
Suplementacja inozyną jest trudna do jednoznacznego określenia, a to za sprawą celu, w jakim jest stosowana. Niemniej jednak liczne badania i próby pozwoliły w pewien sposób oszacować skuteczne dawkowanie tego suplementu. W przypadku środków farmakologicznych i ogólnego wsparcia dla zdrowia stosuje się dawki o wielkości 500 mg. Z kolei gdy inozyna ma zostać wykorzystana jako odżywka do sportowego wsparcia, zaleca się nie przekraczać dobowej porcji 1–2 g preparatu.
4. Inozyna – opinie
Suplementacja inozyną, pomimo znacznych korzyści dla ludzkiego organizmu, wiąże się z szeregiem przeciwwskazań dyskwalifikujących ten składnik w naszym codziennym wsparciu. Główną przypadłością, która uniemożliwia wdrożenie inozyny do stałego stosowania, jest dna moczanowa oraz wszelkie stany związane ze wzrostem stężenia kwasu moczowego we krwi. Zastosowanie wówczas inozyny jako suplementu może doprowadzić do nadmiernego nagromadzenia się tej substancji, co jest niezwykle toksyczne dla ludzkiego organizmu.
Jak zostało wspomniane, inozyna powoli zaczyna być sprzedawana jako samodzielny składnik. Niemniej jednak takich preparatów jest zaledwie kilka na obecnym rynku suplementów diety. W większości przypadków inozyna stanowi jeden z elementów tworzących zaawansowane formuły stacków kreatynowych czy boosterów treningowych, w których dodatkowo uatrakcyjnia skład i potęguje prowytrzymałościowy charakter całego kompleksu.
5. Inozyna – cena
Cena preparatów zawierających w składzie inozynę jest zróżnicowana. Koszty zakupu takich suplementów są uzależnione od szeregu czynników, jak chociażby gramatura produktu, ostateczna formuła i użyte w niej składniki, marka producenta czy samo przeznaczenie preparatu. Suplementy zawierające inozynę można zakupić w punktach sprzedaży odżywek dla ćwiczących, a także w naszym sklepie internetowym.