Ranking 5 najlepszych batonów proteinowych
Dieta sportowa bywa bardzo trudna do utrzymania, szczególnie gdy pojawia się chęć sięgnięcia po słodycze lub inne niezdrowe przekąski. Jeżeli ktoś nie potrafi sobie odmówić „czegoś dobrego”, rozwiązaniem mogą być batony proteinowe, których smak często przyćmiewa zwykłe słodycze, a skład wzbogaca wspomnianą dietę o wartościowe białka, węglowodany i niewielką ilość tłuszczu. Rynek wypełniony jest propozycjami wielu producentów, jednak warto przemyśleć, na zakup którego produktu się zdecydować. Aby ułatwić to zadanie, poniżej krótkie zestawienie najciekawszych batonów proteinowych, które są powszechnie dostępne.
SPIS TREŚCI:
1. Odpowiednia podaż białka w diecie
2. Batony proteinowe w diecie
3. Najlepsze batony proteinowe – ranking top 5
1. Odpowiednia podaż białka w diecie
Należy być świadomym, że odpowiednia ilość białka jest niezbędna, by utrzymać bilans azotowy na odpowiednim poziomie. To właśnie jego odpowiednia ilość w diecie warunkuje szybką regenerację oraz przyrost tkanki mięśniowej. Oczywiście aminokwasy budujące białko są budulcem także innych tkanek – nie tylko mięśni. Dodatkowo wchodzą w skład hormonów, enzymów i biorą udział w procesach regulacyjnych oraz transportowych.
Prowadzone były badania mające na celu ustalenie dokładnej ilości białka, która musi zostać dostarczona z codzienną dietą w zależności od uprawianej dyscypliny sportowej.
Uzyskano następujące wyniki (w przeliczeniu na porcję dzienną):
– dla dyscyplin wytrzymałościowych: około 1,3 g/kg masy ciała,
– dla dyscyplin siłowych i wytrzymałościowo-siłowych: do 1,8 g/kg masy ciała.
Dieta i jej dokładny skład jest mimo wszystko tematem bardzo indywidualnym, przy czym przyjmuje się, że maksymalna ilość białka w przeliczeniu na kilogram masy ciała nie powinna przekroczyć 2,5 gramów. Oczywiście tak wysokie dawki dzienne mają uzasadnienie w przypadku sportów, w których stawia się na maksymalny rozrost masy mięśniowej.
2. Batony proteinowe w diecie
Batony proteinowe z powodzeniem mogą zastąpić regularny posiłek, np. w podróży. Często wzbogacane są o witaminy i minerały, których niedobór w diecie mógłby wpłynąć negatywnie na oczekiwane przez sportowca efekty. Propozycje różnych producentów bazują zazwyczaj na kilku źródłach białka, co pozwala na wzbogacenie końcowego aminogramu spożywanego batona.
Wiele osób uważa, że jedynym „słusznym” źródłem białka są produkty zwierzęce (serwatka, mleko, wołowina), co jest skądinąd prawdą ze względu na profil aminokwasowy, który jest bardzo zbliżony do wzorcowego (białka ludzkiego). Warto jednak zwrócić uwagę na to, że mieszanka białek zwierzęcych oraz roślinnych jest sposobem na dostarczenie organizmowi zarówno szybko, jak i długo wchłanialnych źródeł protein. Dlatego właśnie najczęściej producenci batonów stawiają na mieszanki różnych frakcji białek – z korzyścią dla swojego produktu oraz diety sportowców.
3. Najlepsze batony proteinowe – ranking top 5
Poniżej znajduje się 5 najlepszych batonów, które warto mieć przy sobie na wszelki wypadek.
1. Weider Low Carb Protein Bar
2. Gear Pro Shock Protein Bar
3. Olimp Baton Matrix Pro 32
4. BioTech Pro Protein Bar
5. Trec Baton Booster
1. Weider Low Carb Protein Bar
Jest to jeden z najsmaczniejszych batonów o zwiększonej zawartości białka, który pomimo rewelacyjnego smaku charakteryzuje się niewielką ilością węglowodanów. Zdecydowanie jest to dobra propozycja dla wszystkich poszukujących wrażeń organoleptycznych, a w szczególności osób na diecie (ze względu na niewielką kaloryczność). Osoby poszukujące alternatywy dla niezdrowych słodyczy z pewnością będą usatysfakcjonowane. Baton zawiera niezwykle wysoką ilość białka (aż 40%) pochodzącą z trzech wartościowych źródeł. To idealne urozmaicenie diety dla każdego.
2. Gear Pro Shock Protein Bar
Dopracowany baton o zawartości przeszło 30% białka. Producent zastosował trzy zróżnicowane źródła protein. Smakowo należy do czołówki, jednak w jego przypadku kaloryczność jest już wyższa niż w przypadku poprzedniego batona. Będzie to idealny wybór na posiłek zastępczy bądź po prostu urozmaicenie monotonnej diety. Baton został opracowany z myślą o osobach aktywnych fizycznie poszukujących smacznego źródła energii i substancji odżywczych pomiędzy głównymi posiłkami. Każdy baton to aż 25 g białka, 32 g węglowodanów i 14 g tłuszczu. Producent zadbał także o wyjątkową strukturę batona, która zawiera w sobie orzeszki ziemne, co z pewnością wielu osobom przypadnie do gustu.
3. Olimp Baton Matrix Pro 32
Znakomity baton firmy Olimp typu low carb, a więc o obniżonej zawartości węglowodanów. Jest to drugi tego typu produkt w tym zestawieniu, którym powinny zainteresować się osoby będące na diecie. Świetnie smakuje i sprawdzi się jako posiłek zastępczy. Charakteryzuje się specyficzną „gumiastą” konsystencją, która przyczynia się do większego poczucia wypełnienia w żołądku. Występuje oczywiście w kilku dopracowanych wersjach smakowych (czekoladowym, waniliowym oraz kokosowym). Skład został wzbogacony wieloma witaminami i minerałami w przemyślanych dawkach. Dodatkową zaletą jest relatywnie wysoka zawartość błonnika dietetycznego.
4. BioTech Pro Protein Bar
Każda osoba poszukująca wrażeń smakowych, która ceni sobie również wysokiej jakości skład, będzie zadowolona z wyboru właśnie tego batona. Jedną z wielu zalet jest wysoka, oscylująca w granicach 30%, zawartość protein pochodzących z trzech sprawdzonych źródeł. Baton charakteryzuje się doskonałym smakiem oraz dobrze zbilansowaną ilością substancji odżywczych (z łatwością wliczysz je do dziennego bilansu diety). Stanowi dobrą i wartościową alternatywę dla niezdrowych przekąsek. Sprawdzi się także jako urozmaicenie monotonnej sportowej diety.
5. Trec Baton Booster
Jest to jeden z najsmaczniejszych batonów na rynku, jednak zostało to okupione relatywnie wysoką kalorycznością – w związku z tym polecany jest głównie osobom budującym masę mięśniową. W ofercie dostępnych jest wiele smaków, co nie jest często spotykane. Biorąc pod uwagę substancje odżywcze, każdy baton 100-gramowy dostarcza aż 21 g białka, tłuszczów (w tym NNKT) oraz solidną dawkę węglowodanów. Jest to baton wysokoenergetyczny, który znakomicie sprawdzi się w roli posiłku zastępczego. Producent zadbał także o dodatek najważniejszych witamin, które wzbogacą codzienną dietę.
Zauważmy jeszcze, że powyższy ranking to nie są pozycje od najlepszej do najgorszej, tylko są w nim wymienione produkty, które rekomendujemy.
Ranking został przygotowany na podstawie najlepiej sprzedających się produktów z uwzględnieniem składów.
Bibliografia
Hoffman J.R., Falvo M.J., Protein – Which is Bestt?, „Journal of Sports Science and Medicine” 2004, 3, 118–130.
Tang J.E. et al., Ingestion of whey hydrolysate, casein, or soy protein isolate: effects on mixed muscle protein synthesis at rest and following resistance exercise in young men, „Journal of Applied Physiology” 2009, 107(3), 987–992.
Burd N.A., Greater stimulation of myofibrillar protein synthesis with ingestion of whey protein isolate v. micellar casein at rest and after resistance exercise in elderly men, „British Journal of Nutrition” 2012, 108(6), 958–962.
