Treonina – właściwości, działanie, cena
Aminokwasy egzogenne to grupa 20 związków chemicznych, które są niemożliwe do wyprodukowania w samodzielny sposób w naszym ustroju. Ze względu na ich istotną rolę dla zdrowia, każdy z nas powinien zadbać o pokrycie ich codziennego zapotrzebowania. Treonina jest jednym z przedstawicieli tej grupy, a więcej informacji na temat jej działania i zastosowania znajdziecie w dalszej części tekstu.
SPIS TREŚCI:
1. Czym jest treonina?
2. Treonina – działanie
3. Treonina – dawkowanie
4. Treonina – opinie
5. Treonina – cena

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Czym jest treonina?
Treonina to kolejny aminokwas, który z uwagi na niezdolność ludzkiego organizmu do jego samodzielnej produkcji zaliczany jest do grona związków o charakterze egzogennym. Suplementacja treoniny może odbywać się przy użyciu naturalnych produktów, ale jej zawartość nie jest zbytnio imponująca. Największą ilość treoniny odnajdziemy w mięsie i produktach mlecznych (4,5–5%), ziarnach zbóż i produktach pełnoziarnistych (2,5–4,7%), suchych roślinach strączkowych (3–4%), a także jajach (około 2,5%). Lekarze i specjaliści potwierdzają jednak, że prawidłowo zbilansowana dieta na bazie pełnowartościowych i zdrowych składników pozwala na uzupełnienie jej dobowego zapotrzebowania.
2. Treonina – działanie
Aminokwasy egzogenne, w tym także treoninę, charakteryzują niezwykle szerokie spektrum zastosowań oraz liczne właściwości w kontekście zapewnienia prawidłowego funkcjonowania organizmu. Treonina oprócz typowo prozdrowotnego i regulującego wpływu na całą ludzką fizjologię stanowi też jeden z podstawowych aminokwasów w diecie każdego ćwiczącego.
Treonina jest jednym ze składników skóry człowieka, gdzie pełni funkcję aminokwasu zapewniającego jej prawidłowe nawodnienie. To tłumaczy częstą obecność tego związku w preparatach kosmetycznych przeciwdziałających odwodnieniu, szczególnie polecanych osobom ze skórą suchą. Treonina jest często składnikiem formuły balsamów do ciała, kremów czy masek, które przywracają naszej zmęczonej skórze gładkość i ograniczają efekty postępującego procesu starzenia. Oprócz tego ten egzogenny aminokwas bierze udział w mechanizmie produkcji elastyny i kolagenu – wpływają one na plastyczność skóry, a także zapewniają jej wytrzymałość na mechaniczne uszkodzenia.
Cząsteczki treoniny wykazują też niezwykle cenne właściwości dla systemu nerwowego. Biogenny aminokwas znacząco wzmacnia homeostazę tego układu, a to z kolei pozwala na poprawę koncentracji, logicznego myślenia oraz procesów pamięci. Treonina umożliwia też sprawniejsze przesyłanie informacji nerwowej pomiędzy neuronami, co znacząco normalizuje pracę ośrodkowego układu nerwowego i wyraźnie minimalizuje efekty zmęczenia psychicznego. Badania dowodzą, że niedobory treoniny są zauważalne u osób z depresją czy w stanach podwyższonego napięcia nerwowego.
Treonina odpowiada też za szereg innych procesów w organizmie człowieka. Mowa tu między innymi o:
– wzmocnieniu szkliwa;
– utrzymaniu odpowiedniej zawartości białek;
– regulacji transportu pokarmu w systemie pokarmowym;
– stymulacji układu immunologicznego do produkcji przeciwciał;
– poprawie przyswajalności składników odżywczych z pożywienia;
– zapewnieniu prawidłowego metabolizmu związków tłuszczowych w wątrobie;
– normalizacji pracy tarczycy.
3. Treonina – dawkowanie
Brak odpowiedniej ilości badań na temat precyzyjnego dawkowania treoniny uniemożliwia określenie dokładnych porcji, jakie należy stosować przy suplementacji czystym aminokwasem. Co więcej, na obecnym rynku preparatów dla osób ćwiczących i suplementów diety treonina nie występuje jako samodzielny produkt. W większości przypadków można ją odnaleźć w mieszankach aminokwasów (jak chociażby popularnym EAA), a także w odżywkach białkowych, gdzie stanowi jeden ze składników tworzących cząsteczki proteinowe.
4. Treonina – opinie
Treonina jest aminokwasem, który wciąż jest postrzegany i wykorzystywany jako wspomniany już składnik odżywek białkowych lub kompleksów ukierunkowanych na regenerację. Literatura naukowa potwierdza jego skuteczność wśród osób borykających się z problemami psychicznymi. Jest u nich stosowany jako środek polepszający samopoczucie oraz pozwalający na poprawę funkcjonalności układu nerwowego. Niemniej jednak potrzeba czasu i większej ilości empirycznych dowodów dotyczących samodzielnego stosowania treoniny w suplementacji ukierunkowanej bezpośrednio na poprawę wyników sportowych.
5. Treonina – cena
Jak wielokrotnie zostało wspomniane w tym tekście, treonina nie występuje jako samodzielny preparat. W naszym sklepie internetowym można jednak znaleźć odżywki proteinowe i mieszanki aminokwasów, które wykorzystują ten związek w swoim składzie. Cena takich suplementów jest uzależniona m.in. od marki producenta, gramatury produktu, ilości porcji, obecnej formuły, a także samego przeznaczenia odżywki.
-
-
~Slusik5 czerwiec 2021
A ja biorę Treonine w postaci proszku czysty Aminokwas super działanie..
To nieprawda, że jest 20 aminokwasów egzogennych- jest ich 11. 20 aminokwasów jest białkowych.