W XIX wieku suchy korzeń żeń-szenia przewyższał swoją wartością złoto. Roślina ta jest od wieków uznawana za cudowny lek na wiele przypadłości, a jej nazwa bardzo często jest tłumaczona jako wszechlek. Czy rzeczywiście pozytywne właściwości płynące ze stosowania żeń-szenia w diecie są aż tak duże?

 

SPIS TREŚCI:

1. Żeń-szeń – azjatycki wszechlek

2. Co wiadomo o żeń-szeniu?

3. Stosowanie

 


1. Żeń-szeń – azjatycki wszechlek

Żeń-szeń jest rośliną należącą do rodziny organizmów araliowatych, które występują na terenie Azji (północno-wschodnie Chiny, Japonia, północna część Półwyspu Koreańskiego oraz wschodnie tereny Rosji). Termin panax pochodzi od greckiego słowa, które oznacza „wszystkie rany”, co może potwierdzać, dlaczego roślina ta określana jest niekiedy mianem wszechleku.


Jagody rośliny są najczęściej żółto-czerwonej barwy, choć część odmian posiada inną kolorystykę. Smak rośliny jest początkowo słodkawy,

ale po chwili staje się gorzki. Do rodzaju panax należy aż 13 różnych odmian, ale tylko 5 z nich wchodzi w zakres tradycyjnej medycyny chińskiej. Mowa tu o odmianach:

– właściwej (która jest tematem tego artykułu),

– amerykańskiej,

– japońskiej,

– wietnamskiej,

– tzw. pseudo żeń-szenia.

 

2. Co wiadomo o żeń-szeniu?

W tradycyjnej medycynie azjatyckiej korzenie żeń-szenia znajdują zastosowanie od przeszło kilku tysiącleci. Pomimo udowodnionych badań, które wykluczają część efektów, jakie ma powodować w ludzkim organizmie, roślina ta jest skutecznie wykorzystywana w wielu preparatach. Ze względu na dobrą tolerancję przez ludzki organizm, praktycznie znikome skutki uboczne i prozdrowotne właściwości jest stosowany na całym świecie.

 

Spektrum działania żeń-szenia na ludzki organizm jest naprawdę szerokie. Przyjmuje się, że żeń-szeń odpowiada za:

– antyoksydację,

– poprawę nastroju,

– zwiększenie odporności,

– hamowanie rozwój komórek nowotworowych,

– wzrost sił witalnych i pobudzenia,

– przyspieszenie gojenia ran,

– wzmacnianie układu nerwowego,

– zwiększenie apetytu u anorektyków i pacjentów onkologicznych,

– obniżenie poziomu cukru we krwi,

– poprawa erekcji i libido.

 

3. Stosowanie

W celach prewencyjnych powinno stosować się żeń-szeń w dawkach od 200 do 400 mg w ciągu doby. Część badań dowodzi jednak, że mniejsze dawki (około 40 mg) przynoszą korzystniejsze efekty dla organizmu człowieka. Dawki te powinny odnosić się tylko do preparatów, w których stężenie ekstraktu z rośliny wynosi od 2 do 3%. Jak wcześniej wspomniano, efekty niepożądane są bardzo rzadkie. Jednak jeżeli już wystąpią, to objawiają się w postaci bólu brzucha, nudności, skurczów żołądka czy też wymiotów.

 

Komentarze(9)
    • ~Martita
      4 sierpień 2015

      tak jest!!! żeń szeń ponad wszystko- uwielbiam, bo dodaje mi mega powera, a naprawdę miałam problemy z koncentracją, nie mówiąc o uczuciu zmęczenia, nie potrafiłam nawet wstawić pralki. Zaczynałam od herbatki, później robiłam sobie napary, a teraz pod wpływem dobrych opinii przerzuciłam się na suplement, mój nazywa się gold żeń szeń complex, przekonały mnie 3 rodzaje żen szenia, plus magnez i jeszcze parę innych składników.. Aha- super pomysł- sproszkowany korzeń do ciasta, albo potrawy- afrodyzjak dla faceta, że hoho :)

      • ~Patryk
        6 sierpień 2015

        Już sam tytuł mówi o tym, że żeń szeń jest dobry praktycznie na wszystko. Warto więc uwzględnić go w swojej codziennej diecie! :)

    • Maciej Jędrejko
      26 sierpień 2015

      Żeń szeń podobnie jak większość preparatów pochodzenia naturalnego posiada szerokie spektrum zastosowań dlatego można uznać go za "złoty środek" na większość problemów.

    • ~Rollas
      1 październik 2015

      no mnie kobieta zmusiła do zażywania żeń szenia,działa- faktycznie energia jest, plus dodatkowy magnez dużo daje. Jest spoko.

      • Maciej Jędrejko
        6 październik 2015

        Brawa dla kobiety :)!

    • ~tomasz
      5 październik 2015

      Dla mnie żeń szeń jest rewelacyjny. Przede wszystkim lepiej się wysypiam, znacznie rzadziej łapię przeziębienia (szczególnie wyczulony byłem właśnie porą jesienną) no i koncentracja zdecydowanie lepsza. Jeśli ktoś mówi, że żeń szeń jest dobry na wszystko- to ma rację! Ja akurat biorę Gold żeń szeń, bo jest w dobrej cenie, a jak dla mnie zawiera najlepszą kombinację składników.

      • Maciej Jędrejko
        6 październik 2015

        Miło mi to słyszeć i odsyłam do innych tekstów. Być może znajdziesz w nich inne ciekawe produkty, które postanowisz włączyć do swojej diety.

    • ~Dimma
      12 październik 2015

      no ja wlasnie łykam gold żeń szeń i szczerze mówiąc doskonale się czuję. mam energię, koncentracja tez nie stanowi prolbemu...warto zwracać uwagę na naturalne składniki! polecam

      • Maciej Jędrejko
        13 październik 2015

        Brawo i mam nadzieję, że również inne teksty będą pomocne !