Fight club – trenuj boks!
Jesteś fanem filmu „Fight Club”? Połącz swoje zamiłowanie do hitu kinowego z pasją do treningu – ćwicz boks! Ten szlachetny sport opiera się na podobnych założeniach, co krąg stworzony przez Tylera Durdena. Poniżej lista słynnych ośmiu (a właściwie siedmiu) zasad Fight Clubu. Jak się odnoszą do boksu?
SPIS TREŚCI:
1. Boks – nie rozmawiać o klubie walki
2. Jeśli ktoś mówi stop lub przestaje się ruszać, podda się, walka jest skończona
3. Trenuj boks – tylko dwóch facetów w jednej walce
4. Boks i jedna walka naraz
5. Trenuj boks bez koszul i butów
6. Walka trwa do skutku
7. Jeżeli jest to twoja pierwsza noc w klubie walki, to musisz walczyć

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Boks – nie rozmawiać o klubie walki
Zasada pierwsza i druga podziemnego kręgu to oczywiście nie rozmawiać
o podziemnym kręgu. Nie oznacza to, że bokserzy mają zakaz mówienia o treningach. Nie mogą jednak praktykować sportu poza ringiem. Zawodnicy sztuk walki nie zaczepiają ludzi na ulicy i nie wdają się w bójki. Wyrok za przemoc odbiera często profesjonalistom tytuły mistrzowskie, a nawet wprowadza zakaz brania udziału w zawodach na dany okres lub dożywotnio. Przechwalanie się i wykorzystywanie siły w niewłaściwych sytuacjach to okazanie niesportowego ducha. Wyjątkiem jest samoobrona lub wstawienie się za słabą osobą.
2. Jeśli ktoś mówi stop lub przestaje się ruszać, podda się, walka jest skończona
Ta kwestia jest bezdyskusyjna – nie bije się zawodnika, który leży na ringu. Jeśli odpuka w matę na znak poddania się, walka jest zakończona. Pojedynek ma na celu wyłonienie zwycięzcy, nie zabicie przeciwnika. Zawodnicy są również zobowiązani do zadawania ciosów wyłącznie w wyznaczonym czasie. Gong obwieszczający koniec danej rundy przerywa akcję.
3. Trenuj boks – tylko dwóch facetów w jednej walce
W większości zawodów sportowych kobiety i mężczyźni występują oddzielnie. Fakt ten nie dotyczy treningów bokserskich dla hobbystów, zajęcia odbywają się wtedy w grupach mieszanych. Amatorów jednak obowiązują inne ograniczenia. Do ćwiczenia techniki, którą prezentował instruktor, nie używa się zwykle maksymalnej siły, szczególnie w stosunku do słabszego zawodnika. Jest to niepisany regulamin mający zastosowanie w każdej szkole sztuk walki. Zdarza się nawet, że trener rozdziela pary, w których występują zbyt duże różnice w poziomie zaawansowania i masie.
4. Boks i jedna walka naraz
Tego podpunktu nie trzeba tłumaczyć żadnemu miłośnikowi sztuk walk. Gale boksu zawodowego prezentują tylko jedną walkę, widzowie skupieni są na konkretnej parze zawodników, nie zaś otoczeni wieloma ringami. W ten sposób okazują szacunek wszystkim sportowcom. Zwykle kolejność pojedynków jest zależna od ich rangi – ostatni na ring wkraczają najbardziej utytułowani bokserzy bądź sportowcy, których walka wzbudza największe emocje wśród publiczności.
5. Trenuj boks bez koszul i butów
David Fincher, a może raczej autor książki „Fight Club” Chuck Palahniuk musiał śledzić walki bokserskie przed stworzeniem regulaminu dla członków podziemnego kręgu. W końcu żaden pojedynek zawodowy nie jest nigdy rozgrywany w koszulach. Reguła dotyczy również kobiet, które na ringu zasłaniają jedynie biust. Właściwie jeśli chodzi o buty, również nie można mówić o dużej rozbieżności między filmem a realiami boksu. W obu przypadkach chodzi o to, by nikogo nie kopnąć twardą podeszwą. W boksie w ogóle nie można używać nóg do zadawania ciosów, co usprawiedliwia specjalistyczne miękkie buty widywane na ringu. Są długie, dzięki czemu chronią przed kontuzją kostki.
6. Walka trwa do skutku
Nokaut kończy walkę, nawet jeśli został zadany w pierwszej sekundzie walki. Pojedynek został rozstrzygnięty i można wskazać tryumfatora. Jeżeli żaden z zawodników nie zada decydującego ciosu, sprawę rozstrzygają sędziowie. Remisy w boksie zdarzają się stosunkowo rzadko. Co więcej, jeśli mają wyłonić mistrza świata, pojedynek przechyla szalę na rzecz zawodnika, który aktualnie trzyma pas.
7. Jeżeli jest to twoja pierwsza noc w klubie walki, to musisz walczyć
Na pierwszych zajęciach z boksu nowicjusze są proszeni o przećwiczenie dopiero co poznanych technik z partnerem. Tym jednak boks różni się od klubu stworzonego przez Finchera – jeśli zawodnik nie osiągnie gotowości, nie weźmie udziału nawet w sparingu, o zawodowej walce nie wspominając.
-
-
~mad max12 listopad 2015
Boks to sport dla twardzieli.
-
~kacper13 listopad 2015
nie wiem, czy nadajac tytul artukulowi, zainspirowalis bylisce filme, ale polecam!
-
~franko16 listopad 2015
no kolego namowiles mnie!
-
-
~boxer16 listopad 2015
od dziecka fascynowała mnie ta sztuka walki, a kiedy przyjrzałem się bliżej ikonie bokserskiego świata, Muhammada Ali nic nie było już takie samo...
-
~potomek tysona18 listopad 2015
ktoś chętny na sparing?
-
~to juz nie boks24 listopad 2015
w sumie w Naszym kraju prawdziwe pięściarstwo skończyło się wraz z odejścia Andriu Gołoty..
nie raz w ulicznych potyczkach umiejetnosci bokserskie uratowaly mi tylek, a takze moim kumplom, ktorzy zapominaja, ze po paru glebszych nie beda jak mike tyson