Jak zacząć przygodę z siłownią?
Na rozpoczęcie regularnych treningów na siłowni zawsze jest dobry moment, nie tylko na początku stycznia. Warto jednak odpowiednio przygotować się do ćwiczeń, dbając o swój komfort i bezpieczeństwo. Od czego zatem zacząć?
Ile kosztuje karnet? Jak często ćwiczyć? Kiedy zwiększyć intensywność? Przed pierwszą wizytą na siłowni zwykle pojawia się wiele pytań. To nic dziwnego, dla laika wszelkie sprzęty i akcesoria wyglądają na dość skomplikowane. Oczywiście to tylko pozory, każdy użytkownik jest w stanie szybko przyswoić najważniejsze zasady trenowania. Jak odpowiednio się przygotować i na co zwrócić uwagę przed wejściem do klubu fitness?
Podstawowe wyposażenie i rodzaj treningu
Jedną kwestię warto podkreślić już na samym początku. Wybierając się na siłownię, należy przede wszystkim wybrać wysokiej jakości obuwie do ćwiczeń. Buty używane na co dzień czy zwykłe trampki definitywnie odpadają. Tylko profesjonalne buty treningowe odpowiednio zabezpieczą stopę i stawy przed kontuzjami, a także zagwarantują przyczepność i stabilność podczas dźwigania ciężarów. Zapewnią także wygodę i wysoki poziom wentylacji, zapobiegając w ten sposób rozwojowi bakterii i przykrych zapachów.
Ważny jest także strój treningowy. Spodnie, szorty i koszulki powinny być wykonane z oddychających materiałów, które szybko odprowadzają wilgoć z ciała. Zastosowane w nich nowoczesne systemy zapewnią właściwe dopasowanie do sylwetki oraz pełną swobodę ruchów. Przydadzą się także rękawiczki do ćwiczeń, które ochronią dłonie przed odparzeniami i otarciami, ręcznik, bidon wykonany z wysokiej klasy plastiku bez BPA oraz pojemna torba treningowa. A w przypadku chęci skorzystania z natrysku także klapki oraz żel do mycia. Szeroki wybór wysokiej jakości ubrań, butów do ćwiczeń i akcesoriów treningowych dla mężczyzn oferuje nowoczesny sklep sportowy Sportano (https://sportano.pl/mezczyzna). To selekcja najlepszych produktów wyłącznie od czołowych producentów z całego świata, a do tego wsparcie fachowych doradców, którzy pomogą skompletować wyposażenie na siłownię dla każdego użytkownika.
Jeśli wszystko już gotowe, czas określić cel swoich ćwiczeń. Gdy zależy nam przede wszystkim na zrzuceniu zbędnych kilogramów, poprawie kondycji i pracy układu sercowo-naczyniowego, właściwe będą treningi cardio. Z kolei budowanie masy mięśniowej, kształtowanie sylwetki i praca nad poszczególnymi partiami ciała wymaga ćwiczeń siłowych. Oczywiście to jedynie podstawowy podział, a indywidualny plan treningowy może zakładać połączenie różnych wariantów.
Zapytaj profesjonalisty i pamiętaj o przygotowaniu
Kluczem będzie zatem właściwe dopasowanie rodzaju i intensywności ćwiczeń do własnych możliwości, przy uwzględnieniu dotychczasowego doświadczenia. Dlatego przynajmniej na początku warto skonsultować się z trenerem personalnym lub zapytać o wskazówki pracownika siłowni. Odpowiednio wykwalifikowana osoba pomoże nam określić obszary, nad którymi warto pracować w pierwszej kolejności, przyjrzy się także naszym ograniczeniom i ułoży odpowiedni zestaw ćwiczeń.
Nie należy popełniać błędu wielu osób, które bez namysłu przerzucają przypadkowe ciężary i korzystają z różnych maszyn, zdając się przy tym jedynie na instynkt i wyczucie. Takie zachowanie skutkuje zazwyczaj wyłącznie utratą energii i zmarnowaniem czasu, a w gorszych przypadkach – np. zerwaniem ścięgien. Profesjonalny instruktor zadba, aby użytkownik przyswoił właściwą technikę, która pomoże uniknąć groźnych kontuzji czy przeciążeń oraz umożliwi uzyskanie jak najlepszych efektów. W czasie treningu liczy się wszystko, nawet sposób oddychania.
Przed każdym treningiem należy pamiętać o wykonaniu prawidłowej rozgrzewki – musi być ona stałym elementem ćwiczeń. Właściwie wykonana rozgrzewka czy stretching przygotują cały organizm do wzmożonego wysiłku. Odpowiednio rozciągnięte mięśnie i stawy będą elastyczne oraz gotowe na dźwiganie ciężarów, co ułatwi osiąganie coraz lepszych wyników.
Ile kosztuje karnet? Jak mierzyć postępy?
Zazwyczaj siłownie oferują możliwość wykupienia jednorazowego wejścia lub abonamentu na cały miesiąc. To drugie rozwiązanie jest oczywiście dużo bardziej opłacalne. W zależności od miasta, lokalizacji czy wielkości siłowni cena za karnet mieści się w przedziale 100–200 zł. Wiele placówek umożliwia skorzystanie ze specjalnych zniżek, np. studenckich – warto więc o nie zapytać.
Efekty treningów będą oczywiście widoczne w lustrze, jednak dobrze zdecydować się również na mierzenie różnych parametrów. Ułatwi to wprowadzanie nawet drobnych modyfikacji, które przyczynią się do jeszcze szybszego rozwoju. Dobrym pomysłem będzie zatem wybór zegarka sportowego, który w czasie ćwiczeń pomoże sprawdzić puls, tempo czy poziom dotlenienia. Inne funkcje precyzyjnie określą np. przebyty dystans i stopień aktywności fizycznej w danym dniu, a licznik spalonych kilokalorii wskaże wydatek energetyczny. Profesjonalne zegarki sportowe monitorują również nawodnienie organizmu oraz sen, dzięki czemu ułatwiają nabywanie właściwych nawyków.