Krav maga – poznaj ten system samoobrony
Chęć rozwoju swojego ciała jest bardzo pożądana w dzisiejszym świecie. Świetnym sposobem są na to sztuki oraz sporty walki, ponieważ rozwijają bardzo wszechstronnie. Oczywiście sporty walki trenuje się także, aby umieć się obronić w sytuacji realnego zagrożenia. Tutaj właśnie pojawia się krav maga - świetny system samoobrony zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Krav maga to nie sztuka ani sport walk, to system samoobrony, najbardziej przybliżony do realnej sytuacji zagrożenia w życiu codziennym.
SPIS TREŚCI:
1. Krav maga – system samoobrony
2. Czym jest krav maga?
3. Obrona, nie walka
4. Zasady
5. Korzyści z trenowania
6. Podsumowanie

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Krav maga – system samoobrony
Po pierwsze, należy powiedzieć, że krav maga nie jest sztuką walki. To przede wszystkim sztuka, system samoobrony. Bazuje na technikach praktycznych. Pierwszeństwo tutaj mają instynktowne reakcje. Ogromną zaletą krav magi jest to, że opanować ją może każdy, niezależnie od płci, wieku, wzrostu czy wagi. Podstawową zasada tego systemu brzmi: ochrona przez wykorzystanie słabości przeciwnika.
2. Czym jest krav maga?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto wiedzieć, czym nie jest. Krav maga to nie sztuka walki, nigdy nią nie była i nigdy nie będzie. Nie kładzie się tu nacisku na doskonałość i piękność ruchu. System ten nie ma nic wspólnego z duchowością sportów walk ani ich wierzeniami. Treningi prowadzone są
w zupełnie inny sposób niż w tradycyjnych sportach walki.
Zajęcia przeprowadzane są w warunkach bardzo stresujących, dzięki czemu odzwierciedlają prawdziwe oraz stresujące sytuacje życia codziennego.
W sztukach i sportach walki treningi są prowadzone w formie ducha sportu
i rywalizacji. Krav maga tego nie ma. Nie ma tu żadnych zasad. Liczy się jak najbardziej skuteczna samoobrona. Krav maga to walka uliczna, w której nie ma żadnego regulaminu, a naszym celem jest zapewnienie sobie pełnego bezpieczeństwa.
3. Obrona, nie walka
Cała idea tego systemu nie polega na prowadzeniu walki. Polega na obronie. To logiczna i przemyślana taktyka, która pozwala nam ocenić naszą obecną sytuację i wybrać jak najlepsze metody do obrony własnego zdrowia oraz życia. Głównym celem jest nasze bezpieczeństwo i jeżeli jest możliwość zapewnienia sobie tego elementu, choćby ucieczką, to wykonujemy ucieczkę.
Krav maga w wolnym tłumaczeniu znaczy "walka w kontakcie". Nie ma nic wspólnego z uprawianiem sztuki dla sztuki. System ten został stworzony
w Izraelu. Jego twórca, Imi Lichtenfeld, obserwował reakcję izraelskich żołnierzy w sytuacjach stresowych. Po dokonaniu obserwacji i analizy, stworzył system skutecznej samoobrony. Jest to system agresywny, oparty na walce bez zasad. Jest także nieskomplikowany, szybki do nauczenia
i praktycznego wykorzystania.
4. Zasady
W systemie istnieją oczywiście techniki obronne, ale to nie one są najważniejsze. Najważniejsze są zasady, które determinują wszystkie decyzje dotyczące zastosowania technik. Techniki bazują na równoległej obronie i ataku, tworząc spójną strategię. Mają być proste do nauczenia się przez osoby o przeciętnych możliwościach fizycznych. Mają działać
w sytuacjach niespodziewanych oraz w sytuacjach z zaskoczenia. Odpowiadają na bezpośrednie zagrożenie oraz opierają się na naturalnych odruchach.
Treningi powinny być prowadzone w warunkach, które jak najbardziej przypominają realną sytuację zagrożenia zdrowia oraz życia. Celem ataków zawsze są delikatnie i wrażliwe miejsca takie jak: oczy, uszy, krtań, krocze. Należy działać szybko i zdecydowanie i za wszelką cenę starać się uniknąć zagrożenia. Ruchy muszą być płynne, zdecydowane, szybkie i nieprzerwane. Takie założenie nie pozwoli przeciwnikowi na wykonanie żadnej reakcji.
Sama nauka techniki opiera się na dokładnym opanowaniu jej. A także wybrania najprostszej i stopniowego wprowadzania kolejnych, w miarę rosnącego zaawansowania. Broniąc się, zawsze staramy się dążyć do zdobycia przewagi nad przeciwnikiem i obezwładnienia go.
5. Korzyści z trenowania
Korzyści jakie osiągamy, trenując ten system, jest wiele. System ten pozwala stawić czoła każdemu przeciwnikowi, co przekłada się na większą pewność siebie. Krav maga jest łatwa to opanowania, dzięki realistycznym treningom.
Po zajęciach następuje poprawa kondycji fizycznej, rozwój mięśni oraz refleksu. Zyskujemy umiejętności obronne. Taki trening znacznie skraca nasz czas reakcji. Trenowanie tego systemu wpływa dobrze na ogólną sprawność całego ciała, jednocześnie dając nam poczucie bezpieczeństwa.
6. Podsumowanie
Jak widać, trenowanie samoobrony jest bardzo korzystne, nie tylko ze względów ochronnych, ale także ze względu na rozwój naszego ciała. Rozwijają się nie tylko mięśnie, ale i nasza psychika. Stajemy się dużo bardziej odporniejsi na stres, co w dzisiejszych czasach jest niesamowicie ważne. Każdy, kto ma problemy z pewnością siebie i poczuciem własnej wartości, powinien się zapisać i spróbować. Być może to jest to, co pozwoli w końcu nabrać większego zaufania do własnej osoby.
-
-
~bitny12 listopad 2015
skuteczna sztuka, jeżeli chodzi o obronę.
-
~devil14 listopad 2015
niebezpieczna metoda, bo naprawde mozna zrobic komus krzywde, ale za to diabelnie skuteczna
-
~szkoleniowiec15 listopad 2015
jedna z lepszych technik do samoobrony
-
~maszkiet24 listopad 2015
polecam tę sztukę walki, każdemu kto chce potrafić skutecznie się bronić!
-
~Janek12 maj 2016
Chyba najlepszy sposób na samoobrone, moj kumpel trenuje od 2 lat, kilka miesiecy temu udalo mu sie mnie w koncu namowic zebym poszedl z nim na zajecia do KravMaga w Warszawie i musze powiedziec, ze mega mi sie spodobalo i chodze teraz regularnie 3 rzy w tyg na zajecia.
-
Maksym Riznyk12 maj 2016
Czasami ciężko namówić się ale jak spróbujemy to zajawka na maska. Ja jestem zwolennikiem zapasów co prawda ale wiem o co chodzi ;)
-
-
~Rafał Mu26 lipiec 2016
A ja niestety nie wypowiem się pozytywnie na temat krav magi. Zapiasałem się, ale dużo rzeczy mnie od tego odwiodło. I tak:
1. Krav maga oparta jest na naturalnych odruchach, prosta do nauczenia - mit jakich mało. Niektóre chwyty i dźwignie są naprawdę trudne. Miałem np taki problem: Jak ktoś chwytał mnie za gardło od prawej to sekwencję obronna wykonywałem bez problemu. Ale jak później ćwiczyliśmy to samo, ale napastnik był z lewej, to należało wykonać tą samą sekwencję, ale w symetrycznej odwrotności. I już wtedy nie było łatwo. A to dlatego że jestem praworęczny i z prawej było mi łatwiej. Jak przeciwnik był z drugiej strony to się czułem jakbym wsiadł do auta z kierownicą po prawej stronie. Nieraz miałem wrażenie że jestm na aikido a nie na jakże prostej krav madze.
2. Naturalne odruchy - znowu mit. Jakie naturalne. Każdą sekwencję trzeba było dobrze zapamięteć: lewa ręka ściąga dłoń napastnika z szyji, prawa uderza w pysk, prawe kolano na jaja, napastnik się zgina to łokieć od góry. Jak się pomyliłem to FAIL. I to ma być naturalne? To raczej kravkido.
3. Krav maga uczy szybko - mit. Było tak, że na jednej lekcji uczyliśmy się na przykład obrony przed duszeniem - pod koniec lekcji nadal nie wszystkim wychodziło - a na następnej lekcji już było całkiem co innego, np uderzenia lub parter. Nie było szans żeby jakąś technikę wyszlifowac perfekcyjnie. Na muai thai (też chodziłem) uczyliśmy się godzinami samych prostych uderzeń zanim przeszliśmy do kopów. Technik było mniej ale za to każdy umiał je dobrze. Na kravce uczyliśmy sie wszystkiego i niczego zarazem.
Generalnie nie polecam, aczkolwiek... Dużo zależy od samego instruktora. Jeden z polskich zawodników mma promuje krav magę a na jego filmach z zajęć widziałem jak kursanci ćwiczą obalenia, rzuty i boks na lekcjach kravki. I takie podejście uważam za słuszne.-
Maksym Riznyk27 lipiec 2016
Własnie, pod koniec sam sprostowałeś, może zależy od instruktora :P
Do tego dochodzi umiejętność panowania nad swoim ciałem. -
~Czarna 8831 maj 2018
Ja trenuje kilka miesięcy i mam zamiar kontynuować a ze jestem jako jedyna kobieta pośród Ok. 15 facetów, daje mi to korzyści. Moim zdaniem w tych czasach zwłaszcza kobiety powinny zacząć trenować krav mage :)
-
-
~IDK27 wrzesień 2019
Polska Krab Maga nie ma nic wspólnego z pierwowzorem jest tak wypaczona że się nie chce na nią chodzić to jest aerobic w polskim wykonaniu Polska Krab Maga nie ma żadnego smaku Więcej. Jest w niej biegania pompek i rozciągania już ojczystej Sztuki Walki.
-
~IDK27 wrzesień 2019
Zamiast nauki mowy ciała do wyprowadzenia ciosów uczysz się aerobicu dopiero na sam koniec jak już nie masz siły cokolwiek lakonicznie wyprowadzasz ciosy bo całą energię straciłeś na bieganko i pompeczki ochyda.
-
-
~MARIUSZ LOS3 styczeń 2020
jestem mariusz czytam o krav madze inponuje mnie to mam pytanie nie uczylemsie tego wogule mam 37lat jest jeszcze mozliwosc sie nauczyc
-
~Michał 198315 luty 2020
Pewnie ja mam 36itrenuje drugi miesiąc poznałem już kilka sposobów obrony przed nożem jak i ciosem jednoczesnym atakiem .Fajna sprawa polecam .A to dopiero początek.
-
-
~Dar6 luty 2024
Ja cwiciłem krav maga ,ale to było dawno temu i nie wiem czy mogę powrócić do dreningu po po kilkunastu latach
Kumpel trenuje. Jeszcze nie bylo sytuacji, bym w jego towarzystwie oberwal, zazwyczaj to inni obrywali, jak nie potrafili sie zachowac.