Wiele osób uważa, że pies jest najlepszym i najwierniejszym przyjacielem człowieka. Jeśli ktoś posiada czworonoga, potwierdzi, że jest w tym dużo prawdy. Nie każdy jednak wie, że posiadanie psa może przynieść wiele korzyści również w kontekście utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego. W jaki sposób pies wpływa na zdrowie i sprawność fizyczną właściciela?

 

SPIS TREŚCI:

1. Korzyści płynące z posiadania psa

2. Posiadanie psa odchudza

3. Podsumowanie

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Korzyści płynące z posiadania psa
Wykazano, że podczas kontaktu z psem może dojść do wzrostu poziomu beta-endorfin, oksytocyny, prolaktyny, beta-fenyloetyloaminy oraz dopaminy zarówno u człowieka, jak i u psa. Ponadto u ludzi zaobserwowano spadek poziomu kortyzolu, który jest określany jako hormon stresu (J.S.J. Odendaal, R.A. Meintjes 2003). Liczne badania naukowe potwierdzają również, że posiadanie psa niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych, w tym zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

 

W badaniu przeprowadzonym w Chinach sprawdzano, czy posiadanie zwierząt domowych wpływa na zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego. W badaniu wzięło udział 376 mężczyzn oraz 185 kobiet. Wykazano, że posiadanie psa sprzyja zmniejszeniu ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Wpływa również na spadek ciśnienia krwi i obniżenie poziomu cholesterolu (Z.Y. Xie i wsp. 2017).

 

W jaki sposób posiadanie psa może wpływać na układ krążenia? Może to wynikać m.in. ze zwiększenia poziomu aktywności fizycznej w ciągu dnia. Jak powszechnie wiadomo, ruch pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Aktywność fizyczna właścicieli psów jest większa ze względu na częste spacery i zabawy z czworonogiem.

 

Warto również wspomnieć, że spacery z psem mogą być bardzo dobrą okazją do nawiązywania nowych znajomości. Podczas gdy psy bawią się ze sobą, właściciele mają czas na rozmowę, wymianę doświadczeń i wskazówek dotyczących wychowania czworonoga.

 

2. Posiadanie psa odchudza
Regularna aktywność fizyczna jest niezwykle istotna dla zachowania zdrowia, sprawności fizycznej, a także prawidłowej masy ciała. Ruch w procesie odchudzania służy pogłębieniu deficytu kalorycznego, który jest niezbędny, aby redukcja tkanki tłuszczowej mogła zachodzić prawidłowo. Ponadto aktywność fizyczna pozwala na zachowanie jak największej ilości masy mięśniowej. Większa ilość mięśni m.in. zmniejsza ryzyko wystąpienia efektu jo-jo, zatem utrzymanie wypracowanych efektów po zakończeniu odchudzania będzie zdecydowanie łatwiejsze.

 

Osobom, które posiadają psa, zwykle łatwiej jest zadbać o odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia. W badaniu przeprowadzonym przez H. Cutt i wsp. wykazano, że właścicielom czworonogów częściej (o 57%–77%) udaje się spełnić zalecenia dotyczące aktywności fizycznej, niż osobom, które nie posiadają psa. Chociaż tylko 23% właścicieli psów wychodziło ze swoim psem 5 lub więcej razy w tygodniu, to wykonywali znacznie dłuższą aktywność fizyczną niż osoby, które nie posiadały psa. Wyniki potwierdzają istotną rolę, jaką psy mogą odgrywać w zwiększaniu poziomu aktywności fizycznej właścicieli (H. Cutt i wsp. 2008).

  Fabryka Siły Sklep

W kolejnym badaniu również sprawdzano związek między posiadaniem psa a aktywnością fizyczną wśród dzieci i ich rodziców. Bez względu na wiek i w każdej grupie osób, które posiadały psa, zaobserwowano wzrost poziomu aktywności fizycznej w ciągu dnia. Można zatem stwierdzić, że promowanie posiadania psa wśród rodzin może być skuteczną strategią zwiększenia codziennej dawki ruchu zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych (J. Salmon i wsp. 2010). Obecnie jest to szczególnie istotne, gdyż liczba osób, które nie są aktywne w ciągu dnia, stale wzrasta, wpływają na to rozwój cywilizacyjny i zbyt częste przyjmowanie pozycji siedzącej.

3. Podsumowanie
Posiadanie psa może przynieść wiele korzyści zdrowotnych osobom w każdym wieku. Poza poprawą nastroju i redukcją poziomu stresu zauważono, że u właścicieli czworonogów spada ryzyko wystąpienia chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. Ponadto regularna aktywność fizyczna związana z wyprowadzaniem psa na spacer oraz zabawą z czworonogiem sprzyja realizowaniu zaleceń dotyczących ilości ruchu w ciągu dnia.

 

Spacery z psem są również doskonałą okazją do nawiązania nowych znajomości, a także do wymiany doświadczeń dotyczących wychowania czworonoga. Warto również zaznaczyć, że posiadanie psa może być korzystne dla osób, które zmagają się z nadprogramowymi kilogramami. Dodatkowa aktywność związana ze spacerami może przyczynić się do przyspieszenia procesu redukcji tkanki tłuszczowej. Pozatreningowa aktywność fizyczna (NEAT) pozwala na spalenie dodatkowych 200–2000 kcal w ciągu dnia!

 

Należy jednak pamiętać, że pies to nie zabawka, lecz ogromna odpowiedzialność. Przed podjęciem decyzji o posiadaniu czworonoga trzeba zastanowić się, czy możemy zapewnić mu odpowiednie warunki.

Aby cieszyć się zdrowiem i sprawnością fizyczną przez długie lata oraz czerpać korzyści z regularnej aktywności fizycznej, warto wdrożyć regularne spacery do swojego planu dnia, a spacery z czworonożnym przyjacielem sprawdzą się w tym przypadku idealnie.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Cutt H. et al., Understanding dog owners’ increased levels of physical activity: results from RESIDE, „American Journal of Public Health” 2008, 98(1), 66–69.
Odendaal J.S.J., Meintjes R.A., Neurophysiological correlates of affiliative behaviour between humans and dogs, „The Veterinary Journal” 2003, 165(3), 296–301.
Salmon J. et al., Dog ownership, dog walking, and children's and parents' physical activity, „Research Quarterly for Exercise and Sport” 2010, 81(3), 264–271.
Xie Z.Y. et al., Association between pet ownership and coronary artery disease in a Chinese population, „Medicine” 2017, 96(13), epub.