Mam cukrzycę, czy mogę ciężko trenować?
Aktywność fizyczna jest zawsze wskazana, nawet jeśli dotyczy osób cierpiących na rozmaite choroby. Sport to samo zdrowie, lecz trzeba postępować umiejętnie i odpowiedzialnie. Czy można ciężko trenować z cukrzycą? To pytanie zadają sobie osoby, które musiały nauczyć się żyć z tą przewlekłą dolegliwością. Odpowiedź jest oczywista – można i nawet warto spróbować.
SPIS TREŚCI:
1. Zmiany fizjologiczne w organizmie cukrzyka
2. Cukrzyca a ćwiczenia
3. Ćwiczenia fizyczne dla cukrzyka
4. Trening cukrzyka – wskazówki

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Zmiany fizjologiczne w organizmie cukrzyka
Chorzy na cukrzycę często wzbraniają się przed ćwiczeniami fizycznymi, ponieważ czują się osłabieni. Ma to swoje uzasadnienie fizjologiczne, gdyż spowodowane jest niedoborem insuliny, a więc zmniejszoną produkcją białek mięśniowych. To jednak nie koniec dolegliwości, bo osoby cierpiące na cukrzycę mają ponadto osłabione nerwy obwodowe i słabszą koordynację. Napięcie i siła mięśni zmniejszają się, a występujące zmiany miażdżycowe mogą doprowadzić do poważnego niedokrwienia. Do tego dochodzą jeszcze wahania cukru i ewentualna utrata przytomności. Gdy wzrasta poziom cukru we krwi, może dojść do hiperglikemii.
W chorobie cukrzycowej organizm ma problem z przekształcaniem cukru w energię, dlatego zaczyna czerpać energię z tłuszczów. Taki proces jest niebezpieczny dla organizmu, ponieważ może w konsekwencji wywołać kwasicę metaboliczną.
Zasady bezpiecznego treningu zależą od:
– dawki przyjmowanej insuliny;
– czasu, jaki upłynął od zażycia insuliny do podjęcia treningu;
– ilości węglowodanów w posiłku przed treningiem;
– wysiłku podejmowanego podczas treningu.
Aktywność fizyczna jest zalecana, aczkolwiek musi być wykonywana rozsądnie. Choremu nie wolno się przemęczać, ponieważ intensywny wysiłek nie jest wskazany. Jeśli ćwiczenia fizyczne są regularne i zrównoważone, wówczas może nawet dojść do zmniejszenia zapotrzebowania na insulinę egzogenną.
Podobnie jak u osób zdrowych ryzyko powstania zmian miażdżycowych znacznie się zmniejsza, a układ krążenia zostaje pobudzony do działania. Nie wspominając już o lepszej wydajności płuc, a przede wszystkim serca.
3. Ćwiczenia fizyczne dla cukrzyka
Po pierwsze, chorzy na cukrzycę powinni podejmować ćwiczenia fizyczne trzy razy w tygodniu, jeśli nie są to ćwiczenia długotrwałe oraz bardzo intensywne. Najbardziej polecane są ćwiczenia aktywizujące całe ciało, jak marsz, jogging, pływanie oraz jazda na rowerze. Ważne jest utrzymanie dość jednostajnego tempa w czasie 45–60 minut.
Jeśli osoba chorująca ma cukrzycę (ale nie tylko) cierpi także na nadwagę, należy najpierw wybierać ćwiczenia, które odciążają stawy oraz kręgosłup. Warto więc zacząć od pływania, jazdy na rowerze lub spacerów.
4. Trening cukrzyka – wskazówki
Przed rozpoczęciem treningu koniecznie trzeba zmierzyć poziom cukru we krwi oraz na godzinę lub półtorej wcześniej spożyć lekki, lecz bogaty
w węglowodany i błonnik posiłek, np. ciemny makaron czy gruboziarniste pieczywo. Ważne jest kontrolowanie stężenia węglowodanów we krwi. Jeśli nie przekroczy przed treningiem 100 mg, warto wspomóc się dodatkowym posiłkiem. W przypadku planowania długotrwałej aktywności fizycznej, konieczne należy zadbać o prowiant. W sytuacji pierwszych oznak hipoglikemii, odczuwania senności, osłabienia oraz zwiększonego tętna należy się wspomóc cukrem.
Chory musi znać swój organizm, a także nieustannie kontrolować poziom glukozy we krwi. Bardzo ważna jest konsultacja lekarska przed podjęciem aktywności fizycznej. Lekarz prowadzący udzieli wówczas konkretnych wskazówek, doradzi odpowiednią formę ćwiczeń i uczuli na możliwe sytuacje niebezpieczne. Cukrzycy powinni uprawiać sporty, lecz odpowiedzialnie. Warto o tym pamiętać. Bardzo intensywny trening siłowy niestety nie jest zalecany.
-
-
Maksym Riznyk20 październik 2015
Cieszymy się, że trafiliśmy w gust :)
-
-
~Darek16 sierpień 2017
Ja również jestem chory na cukrzycę typu1.
Czy moglibyście bardziej przybliżyć możliwości ćwiczeń siłowych dla chorych na cukrzycę. Bo tak naprawdę w artykule są tylko ogólniki.
Nadal nie wiem, czy mogę ćwiczyć anaerobowo ( czy taki wysiłek mi nie zaszkodzi)?Pozdrawiam Darek.-
Maksym Riznyk31 październik 2017
Panie Darku, zgodnie z ostatnim akapitem artykułu, niestety nie możemy wprost udzielić odpowiedzi na Pana pytania. Pana jednostka chorobowa wymaga ścisłej współpracy z diabetologiem, dietetykiem klinicznym oraz trenerem personalnym, który zasugeruje Panu odpowiedni plan treningowy dostosowany do stanu zdrowa. Prosimy pamiętać, że każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na zmianę trybu życia w Pańskim wypadku, jest to niezwykle istotne, dlatego sugerujemy personalny kontakt z specjalistami.
-
-
~Adrian9 listopad 2017
Witam choruje na cukrzyce typu 2 ok. 2.5 roku temu miałem ostre zapalenie trzustki obecnie jest ok. wyniki dobre mam plan stosuje FBW i jest dobrze tylko na początku treningu kręci mi sie w glowie zawsze jak robie nogi. Czy moge zastosować diete na redukcje tkanki tłuszczowej a potem na mase mięśniową ?
-
~STOPaCukrzycowa17 listopad 2017
Skorzystaj z forum, zapytaj eksperta o poradę. Na pytania odpowiadają lek. Michał Barański (specjalista w zakresie diabetologii i chorób wewnętrznych) oraz dr n. med. Rafał Ziółkowski (chirurg naczyniowy).
http://www.stopacukrzycowa.org.pl/?forum=forum-z-diabetologiem -
~Mały9 marzec 2018
Witam.
Zaskoczę wszystkich, mam cukrzycę typu 1 od 6 lat do tego 2 lata temu zdarzył mi się wypadek poparzenie 2 i 3 stopnia, wyszedłem że szpitala wazac 46kg. Teraz po operacjach i rehabilitacji mam 169cm wzrostu, 64 kg i zaczynam praktycznie od nowa. Czy jest ktoś to mi da radę? Zacznie że mną jak z kimś nowym ? Coś poleci? Wszyscy się boją.. pozdrawiam.
Mały
Mail: spedyco@gmail.com
Że Śląska-
~Lech28 sierpień 2020
Mam jedynkę ponad 45 lat. Dużo w swoim życiu przeszedłem. i teraz mając 67 lat jedyne co wspominam bardzo miło to wiadomo - rodzina, ale ćwiczenia fizyczne też cenię bardzo wysoko. Każde podejście do ćwiczeń daje pozytywne efekty. jeżeli znowu zaczynasz spróbuj z własnym ciężarem, dużo to daje, a potem żelazo ze zrozumieniem. Cukrzyca jest chorobą którą można prosto kontrolować i żyć bezproblemowo.
Mniejszy 166 cm, też ze Śląska ale Księstwa Cieszyńskiego
-
-
~MlodyJohny8 lipiec 2018
Siema, choruje prawie 12 lat i staram sie w miare regularnie spedzac aktywnie czas,na poczatku choroby duzo biegalem i trenowalem kickboxing treningi byly naprawde bardzo intensywne, (osoby ktory zaczynaly to wymiotowaly po samej rozgrzewce) mialem 183cm wzrostu i wazylem 78 kg, czasami przychodzil taki czas gdzie wgl nic nie trenowalem np przez 3/6 miesiecy i w ym czsie bardzo szybko sie zalewalem, teraz mam 27 lat i waze ok -100kg od 3 miesiecy zaczalem treningi silowe i zastanawiam sie dlaczego nie sa wskazane ?
-
~MlodyJohny8 lipiec 2018
Cukrzyca typ 1 /pompa insulinowa - jakie suplementy polecacie diabetykowi takiemu jak ja ktory chce zrzucic opone i troche poszerzyc sie w barkach ?
-
~lech28 sierpień 2020
Nie czytaj takich opinii. To nie prawd. Każde zmuszenie ciała do wysiłku poprawia nasze parametry życiowe. Lech
-
-
~Piotrek2 wrzesień 2022
Czy ciężko? To pytanie do diabetologa, który na podstawie twoich wyników badań i ogólnego stanu zdrowia wyda orzeczenie. Natomiast cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do normalnej aktywności fizycznej i uprawiania sportu. Jeśli jest utrzymywana w ryzach, odpowiednio leczona i monitorowana, to nie ma żadnych podstaw do tego żeby w domu siedzieć i patrzeć w ścianę. Obecnie nawet jak badasz sobie poziom cukru to nie musisz go notować bo nowoczesne glukometry jak Glucomaxx Connect mają wbudowany moduł bluetouch i same łączą się z aplikacjami pobranymi na telefon.
Witam, mam cukrzyce typu 1, cwicze na silowni odkad wrocilem ze szpitala po wykryciu, trenowałem takze wczeasniej (4lata) i nie pamietam zebym kiedy kolwiek tak szybko przybierał na masie, nie jestem zalany tłuszczem tylko troszke ale za to wzrost miesni jest o wiele leprzy, artykul warty uwagi, oby coraz wiecej takich informacji dla ludzi z tego typu choroba, mało w internecie znajduje sie informacji a trenerzy z takimi informacjami dopiero ''raczkuja",ale wierze ze to sie zmieni, zycze wszystkim powodzenia w spełniuaniu marzen