Zapalenie nadkłykcia bocznego (łokieć tenisisty) oznacza schorzenie mięśni prostowników (entezopatię) w miejscu ich przyczepu do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Przeciążenia lub powtarzające się mikrourazy tej okolicy mogą doprowadzić do zwłóknienia i mikronaddarcia tkanek miękkich, które w konsekwencji tracą swoją elastyczność i prawidłowe warunki pracy, czego objawem jest ból.


SPIS TREŚCI:
1. Łokieć tenisisty – objawy
2. Przyczyny schorzenia
3. Leczenie i rehabilitacja

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.



1. Łokieć tenisisty – objawy
W przebiegu schorzenia, jakim jest łokieć tenisisty, występuje kilka charakterystycznych objawów. Stwierdza się tkliwość uciskową nad nadkłykciem bocznym kości ramiennej (charakterystyczna wyniosłość kostna po bocznej stronie stawu łokciowego).


Ból często nasila się pod wpływem wyprostu nadgarstka z oporem przy ustawieniu przedramienia w pronacji (dłonią ku dołowi), jest to czynność podobna do podnoszenia krzesła za oparcie. Poza tym, wyprost łokcia może być ograniczony. Ból może być również sprowokowany poprzez ustawienie nadgarstka i palców w pełnym zgięciu.


2. Przyczyny schorzenia
Najczęstszą przyczyną tego problemu bólowego jest wykonywanie stale powtarzających się ruchów zginania/prostowania lub pronacji/supinacji. Poza aktywnością sportową, czynności takie jak np. posługiwanie się śrubokrętem lub noszenie ciężkich przedmiotów w dłoniach skierowanych do dołu mogą powodować przeciążenie w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej.


Dodatkowymi przyczynami wystąpienia objawów łokcia tenisisty jest bezpośredni uraz nadkłykcia bocznego kości ramiennej lub np. w trakcie gry w tenisa, gwałtowne wytrącanie prędkości nadgarstka przy uniesionym nad głową ramieniu.


Fabryka Siły Sklep

3. Leczenie i rehabilitacja
Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić w przypadku odczuwania dolegliwości bólowych, jest zaprzestanie aktywności powodującej ból. Dodatkowo stosujemy okłady z lodu nawet 3 razy dziennie przez 10–15 minut. Jeśli to możliwe, ciężkie przedmioty należy podnosić ustawiając ręce dłońmi ku górze i korzystać z obu rąk w sposób, który zmniejsza wymuszony wyprost łokcia, supinację i wyprost nadgarstka.


W kolejnym etapie należy skorygować technikę wykonywanej aktywności.
U tenisistów może to być np. skorygowanie wadliwie wykonywanego bekhendu. Złe wykonywanie pompek jest również częstą przyczyną dolegliwości bólowych łokcia. Prawidłowo powinniśmy wykonywać pompki tak, aby przedramiona były cały czas ustawione nieruchomo i prostopadle do podłoża.


Kolejnym ważnym elementem procesu leczenia łokcia tenisisty jest stretching. W tych ćwiczeniach kładzie się nacisk na bierne rozciąganie

i osiąganie pozycji krańcowych (łokieć w pełnym wyproście, nadgarstek

w zgięciu dłoniowym z lekkim odwiedzeniem dołokciowym).


Dodatkowo stosuje się zabiegi z zakresu fizykoterapii: jonoforezę lub fonoforezę. Jako wspomaganie leczenia warto również zastosować ortezę, której zadaniem będzie odciążenie przyczepów prostowników. Nakłada się ją w odległości dwóch palców dystalnie (w kierunku nadgarstka) w stosunku do nadkłykcia bocznego kości ramiennej.


W ostatniej fazie leczenia wprowadzamy ćwiczenia wzmacniające. Pamiętajmy jednak, że zanim przystąpimy do wykonywania tego rodzaju ćwiczeń, musimy mieć pewność, że ustąpiła ostra faza zapalenia. Oznaką tego stanu będzie bezbólowe wykonywanie codziennych czynności przez co najmniej 2 tygodnie.


W zestawie ćwiczeń wzmacniających musimy uwzględnić trening siły chwytu, prostowania zginania nadgarstka, mięśnia dwugłowego trójgłowego oraz mięśni stożka rotatorów. W przypadku każdego urazu lub dolegliwości bólowych zalecam wizytę u specjalisty, który pokieruje leczeniem. Standardowo, w przypadku łokcia tenisisty, okres powrotu do zdrowia przy odpowiednim leczeniu trwa od 3 tygodni do 3 miesięcy.

Komentarze(21)
    • ~Ola
      29 kwiecień 2016

      W moim przypadku ćwiczenia, maści, fizykoterapia, kinezyterapia niewiele dały. Ból był za duży, podobnie ograniczenie ruchu. Po wizycie w klinice zdecydowałam się na zabieg z podaniem osocza bogatopłytkowego. To nie jest tak, ze działa od razu. Potrzebne były 3 serie iniekcji, plus do tego ćwiczenia kkg, fizykoterapia. Powoli jest coraz lepiej i najważniejsze ustąpił ból.pozdrawiam

      • Maksym Riznyk
        29 kwiecień 2016

        Kolega miał ten sam zabieg ale w bark. Dołączył lekkie treningi wzmacniające i puściło dopiero po paru miesiącach.

      • ~Dana-1974
        12 czerwiec 2016

        U mnie jest to samo..tylko że w naszym szpitalu Na podanie osocza,czeka się rok czasu!!!więc pozostało mi czekać i cierpieć:-( Pozdrawiam

      • ~gośćgość
        30 listopad 2016

        nie zawsze iniekcja jest skuteczna, poza tym po tym pozostają głębokie zrosty.

    • ~magister Wojciech Szulborski
      30 listopad 2016

      Moim zdaniem czasami warto poszukać precyzyjnie miejsca uszkodzenia. Może osteopatia czy medycyna ortopedyczna jest w stanie zastosować jak najbardziej skuteczne leczenie.

    • ~Wojtas
      24 luty 2017

      Nabawilem sie tego na silowni, czlowiek myslal ze jest mlody (38) i po 3 miesiacach intensywnych cwiczen gdy zaczely byc juz odczuwalne rezultaty - kontuzja. Zla rozgrzewka, zla technika zarzucania sztangi na klatke, piekacy bol i zakonczenie cwiczen. Zabiegi krio, jonofereza, lasery, fala uderzeniowa. Bez wiekszych rezultatow. Decyzja wstrzykniecia osocza - nie jest juz tak drogo jak dawniej, okolo 400zl ale nie zrobilem, bo po kontrolnym usg widac bylo poprawe. 3 miesiace to nie szlo nic robic, po roku sie troche polepszylo, po dwoch latach jest w miare dobrze i zamierzam powoli wrocic do treningow ale boje sie nadal, ze bedzie nawrot. Blokady nie zdecydowalem sie wziac bo pisza ze pogarsza stan. Nawet po 2 latach jak dlugo odkurzam czuje lekko bol. Taka pierdola a jednak zamyka swiat...

      • Maksym Riznyk
        28 luty 2017

        Trzeba było robić to wstrzyknięcie !
        Kolega zrobił i nie żałował.

      • ~Gosia
        24 maj 2017

        Gdzie jest taka cena 400zł.za osocze?
        Ja się dowiadywałam i najtaniej 900zł.

      • Maksym Riznyk
        25 maj 2017

        Kolega o którym wspominałem również płacił 900 zł.

      • ~Hanys
        7 lipiec 2017

        Kraków osocza 1100zł zrobiłem i teraz czekam.A co do podania osocza to musi być wielki specjalista żeby to miało efekt bo te pseudospecjaliści naciągają ludzi na kase żeby zrobić jak najwięcej iniekcji z osocza a ból przy podaniu jest mega ciężki i nie wolno potem autem wracać do domu i łokieć na 3 dni w temblaku ma być a 14 dni bez obciążeń

    • ~jarecky
      30 maj 2017

      Ja lecze się 6 miesiec i ból jest wiekszy dostałem 6 sterydów i dalej jest bol

      • Maksym Riznyk
        1 czerwiec 2017

        Być może problem jest gdzieś dalej ? Np, plecy :P
        Kolega parę tysięcy wydał na "łokieć tenisisty " a okazało sie trzeba było wzmocnić obły.

      • ~hanys
        7 lipiec 2017

        człowieku nie bierz blokady.Osocza bogatopłytkowe ja walczyłem 9 miesięcy z tym dziadostwem

    • ~Piotrek
      3 sierpień 2017

      Kurczę, szukam czegoś konkretnego, bo nie dość, że od 9 lat walczę z SM to jeszcze przywlekło się to guffno

      • Maksym Riznyk
        18 sierpień 2017

        Zdecydowanie kontakt z lekarzem !
        Na forum nie ma co szukać odpowiedzi.

    • Piotr-4013027
      7 wrzesień 2017

      Miałem to, nie byłem w stanie utrzymać butelki 250 ml w dłoni, rehabilitacja, masaże ale pomogło dopiero ostrzyknięcie komórkami macierzystymi

      • Maksym Riznyk
        8 wrzesień 2017

        Wiem o jakim zabiegu mówisz, kolega miał ten sam z barkiem.
        Droga sprawa ale pomogło.

    • ~Stanisław
      27 maj 2018

      W kwietniu nabawiłem się kontuzji Łokcia Tenisisty w pracy w czasie mocowania się z zaczepem przyczepy. Ortopeda zaproponował mi wszczepienie komórek macierzystych, zabieg 800zł,bul niesamowity w trakcie zabiegu,trzy dni ręka na temblaku, minęło półtora miesiąca a bul nie ustępuje, zgłosiłem się na rehabilitacje- mam masarz i uderzenia- bul się zmniejszył ale nie do końca przez co nie mogę jeszcze wrócić do pracy, przeraża mnie jak czytam że może to trwać do trzech miesięcy i dłużej.Pozdrawiam

      • ~Kasia
        28 czerwiec 2018

        Ja w UK. Boje się, ze to tez łokieć tenisisty, a pani doktor mnie przyjęła, oczywiście, ale wizyta była telefoniczna ( zadzwoniła, podpytała i wie) każe przez 4 tygodnie brać tabletki przeciwbólowe i tyle. Przerwa od pracy tydzień (pracuje w sklepie na dziale mięsnym, krojenie na krajalnicy przez 8 godzin i dłużej) i tyle, cała diagnoza...jakiś żart

    • ~Gub
      24 luty 2021

      Czy moge używać skakanki?

      • ~Wyrek
        21 wrzesień 2022

        nie, nie możesz. Tzn. jeśli chcesz jak najszybciej poradzić sobie z tą kontuzją. Wszelkie dynamiczne czynności odpadają, w tym bieganie, dopiero właściwie wczoraj się o tym dowiedziałem a walczę już 3 miesiąc z tym, są rezultaty ale słabe. Póki co masaże u fizjo, rolowanie, strching we własnym sakresie, do tego ćwiczenia-ekscentryczne opuszczanie hantla. Ciężko to wyleczyć. Jeszcze tego nie zrobiłem a już boje się, że jak to zrobię to wróci.