Zespół trzaskającego biodra
Zespół trzaskającego biodra jest stanem, w którym występuje trzaskanie lub przeskakiwanie w biodrze podczas chodu, wstawania z krzesła lub prostowania nogi w biodrze. Dolegliwość ta występuje wtedy, gdy zbyt napięte struktury mięśniowo-ścięgniste w biodrze powodują bezpośrednie przesuwanie się elementów tkanek miękkich po strukturach kostnych w okolicy stawu biodrowego.
SPIS TREŚCI:
1. Zespół trzaskającego biodra – miejsce występowania

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Zespół trzaskającego biodra – miejsce występowania
Zespół trzaskającego biodra może występować w różnych miejscach stawu biodrowego, w których ścięgna mięśni ślizgają się po wyniosłościach kostnych na kości udowej. Zespół trzaskającego biodra pojawia się najczęściej po zewnętrznej stronie stawu, gdzie pasmo biodrowo-piszczelowe przechodzi w bliskim sąsiedztwie części kości udowej, zwanej krętarzem większym.
Gdy biodro jest wyprostowane, pasmo biodrowo-piszczelowe jest za krętarzem. Gdy zginamy biodro, pasmo to przesuwa się nad krętarzem
i w trakcie dalszego ruchu znajduje się przed nim.
Pasmo biodrowo-piszczelowe jest zawsze mocno napięte, w związku z czym w trakcie przesuwania się tego pasma bezpośrednio nad krętarzem kości udowej będzie słyszalny trzask lub przeskakiwanie. Jeśli zespół trzaskającego biodra będzie się przedłużał lub zaostrzał, taki stan rzeczy może w konsekwencji prowadzić do zapalenia kaletki stawu biodrowego.
Kolejnym mięśniem, który może być związany z zespołem trzaskającego biodra, jest mięsień prosty uda. W trakcie zginania i prostowania biodra, przesuwanie się ścięgna mięśnia prostego uda bezpośrednio nad głową kości udowej, może wywoływać objaw trzaskania lub przeskakiwania. Dodatkowo, nadmierne napięcie mięśnia biodrowo-lędźwiowego może stanowić przyczynę występowania zespołu trzaskającego biodra.
Trzaskające biodro jest najczęściej wynikiem ucisku nadmiernie napiętych struktur mięśniowych i ścięgnistych otaczających staw biodrowy. Osoby, które biorą udział w zajęciach sportowych wymagających wielokrotnego zginania biodra, są bardziej narażone na tego typu dolegliwości. Grupą szczególnie obciążoną ryzykiem wystąpienia tej dolegliwości są tancerze.
W pierwszej kolejności warto zastosować modyfikację uprawianej dyscypliny sportu lub ćwiczeń, aby uniknąć powtarzających się ruchów bioder, np. poprzez skrócenie czasu spędzonego na rowerze na rzecz pływania
z przewagą używania rąk.
Jeśli po zastosowaniu tych metod dolegliwości nie ustępują, zalecam konsultację z fizjoterapeutą lub lekarzem. Leczenie początkowe zazwyczaj obejmuje okres odpoczynku i modyfikacji aktywności. W zależności od przyczyny trzaskającego biodra zalecane mogą być konserwatywne metody leczenia. Kluczowym elementem terapii zespołu trzaskającego biodra są ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie wokół bioder.
Rozciąganie pasma biodrowo-piszczelowego po prawej stronie
Stań przy ścianie. Skrzyżuj nogi, stojąc prawym bokiem do ściany, prawą nogę przełóż za nogą lewą. Skieruj biodra w stronę ściany, aż poczujesz napięcie po zewnętrznej stronie prawego biodra. Utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund. Powtórz po drugiej stronie. Wykonaj 2 lub 3 zestawy
po 4 powtórzenia na każdą stronę.
Rozciąganie mięśnia gruszkowatego po prawej stronie
Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami i stopami płasko na podłodze.
Połóż prawą stopę nad kolanem lewej nogi i złap rękami za lewe udo.
Przyciągnij lewe udo do siebie, aż poczujesz napięcie w okolicy bioder, pośladków. Utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund. Powtórz po drugiej stronie. Wykonaj 2 lub 3 zestawy po 4 powtórzenia na każdą stronę.
-
-
Maciej Jędrejko17 listopad 2015
Cieszymy się, że nasz artykuł pozwolił odpowiedzieć na trudne pytania ;)
-
-
~Doriss12 lipiec 2016
Miałam operowane prawe biodro z powodu zespołu trzaskającego biodra. Wcześniej tańczyłam 3 lata...
Drugie biodro też mi trzaska ale wewnętrznie. Nie boli, jestem pod kontrolą, ze sportu nie zrezygnowałam, urodziłam siłami natury (czego się obawiałam ze względu na biodra).
Przekonałam się już nie raz, że nie ma nic gorszego dla moich bioder jak bezruch...-
Maciej Jędrejko12 lipiec 2016
Niestety, ale problemy w obrębie stawu biodrowego są dość częstą przypadłością wśród kobiet.
-
W końcu znalazłem odpowiedź na nurtujące mnie pytanie - co mi tak trzaska w tym cholernym biodrze!