3 najcięższe grzechy w odżywianiu
Prawidłowe odżywianie to sposób na zachowanie zdrowia i zgrabnej sylwetki. Zdrowa dieta powinna stać się elementem stylu życia. Zdrowe nawyki stają się wówczas codziennością. Nie każdy jednak posiada odpowiednią wiedzę żywieniową i nie zawsze zdaje sobie sprawę z błędów, jakie popełnia na co dzień.
SPIS TREŚCI:
1. Brak śniadań, zbyt mała lub zbyt duża liczba posiłków
2. Zbyt mało warzyw i owoców oraz płynów w diecie
3. Podjadanie (słodycze, fast foody, żywność przetworzona)

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Brak śniadań, zbyt mała lub zbyt duża liczba posiłków
Pierwszym bardzo często popełnianym błędem jest przekonanie, że niezjedzenie śniadania nie wpływa na kondycję psychiczną i fizyczną. Wiele osób zaraz po przebudzeniu i porannej toalecie wychodzi z domu z pustym żołądkiem. Czasem wypija jedynie kawę. Brak śniadania przekłada się na brak źródła energii dla mózgu i mięśni. Jak pracować, uczyć się bez odpowiedniej dawki paliwa?
Zjedzenie śniadania w pracy czy w szkole może uratować sytuację. Na pewno nie będzie lepiej, gdy pierwszym posiłkiem będzie obiad. Liczba zjadanych w ciągu dnia posiłków również ma znaczenie. 2–3 posiłki dziennie to za mało, ale też nie powinno się jeść zbyt często.
Optymalna liczba to 4–5 posiłków zjadanych co 3–4 godziny. Układ pokarmowy pracuje wtedy prawidłowo, nie dochodzi również do gwałtownych skoków insuliny, samopoczucie się poprawia. Należy pamiętać, że jedzenie zbyt późno również nie wpływa korzystnie na zdrowie. Posiłek spożyty o zbyt późnej porze może skutkować dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego i problemami z zasypianiem. Lekką kolację najlepiej zjeść 2–3 godziny przed snem.
2. Zbyt mało warzyw i owoców oraz płynów w diecie
Kolejny błąd popełniany przez Polaków to uwzględnianie zbyt małych porcji owoców i warzyw w diecie. Dieta w Polsce często bazuje na tłustych, ciężkostrawnych potrawach. Spożycie warzyw i owoców jest wciąż zbyt niskie.
Jest to duży błąd ze względu na to, że oprócz witamin i soli mineralnych dostarczają one błonnika, który jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Często pojawia się także problem z ilością wypijanych płynów, która w dziennej diecie powinna wynosić ok. 2–2,5 l, nie wliczając w to czarnej herbaty i kawy. Należy pamiętać również o tym, aby nawadniać się stopniowo przez cały dzień.
3. Podjadanie (słodycze, fast foody, żywność przetworzona)
Słodycze, żywność przetworzona, fast food to plaga naszych czasów. W diecie przeciętnego Polaka pojawiają się one zdecydowanie zbyt często. Ich częste spożywanie niesie za sobą wiele negatywnych skutków dla organizmu, przyczynia się m.in. do rozwoju chorób cywilizacyjnych, np. otyłości, cukrzycy typu 2.
Wykluczenie słodyczy może wydawać się najtrudniejszym zadaniem. W takiej sytuacji warto zacząć od ograniczenia ilości cukru i zamiany słodyczy kupowanych w sklepach na samodzielnie przygotowane wypieki z naturalnych składników.
Aby prawidłowo się odżywiać, należy zwiększać wiedzę żywieniową, aby nie popełniać błędów i cierpliwie wypracowywać zdrowe nawyki, a wtedy nic już nie będzie stać na drodze do zdrowia.

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Bibliografia
Lewko K. Leczenie dobrą dietą, Warszawa 2015, 91,92.
Medycyna stylu życia, pod red. Śliża D., Mamcarza A., Warszawa 2018, 106–107.
-
-
Maksym Riznyk14 wrzesień 2015
NIe ma to jak domowe jedzenie
-
~cwaniak12 listopad 2015
najlepsze!
-
-
~niezalezny10 wrzesień 2015
nie jadam na miescie, nie wiadomo co laduja do zarcia, a ja lubie wiedziec co jem
-
Katarzyna Cybulska21 październik 2015
Z tego względu najlepszym wyborem jest samodzielne przygotowywanie posiłków :)
-
-
~pytacz12 wrzesień 2015
jak patrze czasem w tych fast foodach na grubasow, przepraszam, ze pisze wprost ale tak to wyglada, to mi sie niedobrze robi. jak mozna sie tak spasc i jeszcze bardziej zrec z tego koryta?
-
Maksym Riznyk14 wrzesień 2015
Brak motywacji, ciągle wymówki, wybór "łatwiejszej drogi"...
-
-
~monia18 wrzesień 2015
jedzenie w domu nie wymaga dużo pracy a jest pyszne i zdrowe:)
-
Katarzyna Cybulska21 październik 2015
To prawda - najtrudniej jest się przełamać i zacząć samodzielnie wszystko przygotowywać, potem wszystko już jest łatwiejsze :)
-
-
~Prawniak18 wrzesień 2015
Nie rozumiem tego dajmy dajmy na to taki kebab w bułce jest bezwartosciowym posiłkiem a rozkładając go ładnie na talerzu zmienia się nagle w pełnowartościowe danie ? Mięso/ warzywa/ pieczywo/ sos smietanowy. Jak to jest z tymi fast foodami ;)?
-
Maksym Riznyk21 wrzesień 2015
Ja bym nie porównywał takie posiłki z domowymi wersjami, w kebabie najgorsze są sosy......według mnie.
-
-
~trololo9 październik 2015
Wszelkie badania naukowe przeczą tezie z pkt1. Nie udowodniono w testach przewagi 5-6 posilkow dziennie nad np. 3 posilkami na dzien, czy to podczas redukcji, czy okresu masowego. Jesli ktos chce temu zaprzeczyc przez napisanie odpowiedzi, prosze o czekam na odniesienie sie do naukowego zrodla. Co wiecej, 6 czy nawet 5 posilkow dziennie podczas redukcji to skazywanie sie na parodie dań i chodzenie z pustym brzuchem przez cały dzień, co jest zgubne dla zdrowia psychicznego.
-
~aggg21 październik 2015
Wydaje mi się ze chodzi tu o wyrzuty insuliny, częstsza liczba posiłków zapobiega wyrzutom insuliny do krwi co pozawala zachować poziom glukozy na stałym poziomie przez co nie grozi nam insulinoopornosc na przykład i w następstwie cukrzyca :)
-
Katarzyna Cybulska21 październik 2015
To prawda, wszystko powinno być dostosowane indywidualnie :)
-
~monika30 październik 2015
A Ty na jakim źródle naukowym bazujesz?:) może jakis przypis do wypowiedzi hm?:) każdy jest inny i każdy ma inny organizm, wiec jednym beda odpowiadały te trzy posiłki -bardziej sycące i wieksze tym samym, a innym z kolei 5 - mniej obfitych , pozdrawiam
-
-
~dzwoneczek22 listopad 2015
myślę, że najpoważniejszy grzech to stawianie na wysoko przetworzoną żywność, która naprawdę źle wpływa na nasz organizm.
unikajcie fast foodów, stołujcie sie u mamy...