Dieta. Zdrowe odżywianie. Jagody – dlaczego warto je jeść? Ile kalorii mają jagody?
Jagody to zdrowe i wartościowe owoce. W ostatnim czasie bardzo popularne są jagody acai wykorzystywane podczas odchudzania oraz jagody goji bogate w składniki odżywcze. Należy również pamiętać, że nasze czarne jagody to cenny składnik diety. W sezonie zimowym są dostępne tylko w postaci mrożonej, jednak latem warto docenić ich smak oraz właściwości i zrobić zapasy na zimę.
SPIS TREŚCI:
1. Przeciwutleniacze w jagodach
2. Jagody – skuteczny lek na biegunkę
3. Właściwości bakteriobójcze jagód

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Przeciwutleniacze w jagodach
Jagoda, inaczej borówka czernica, w swoim składzie zawiera związki o dużej aktywności biologicznej, np. antocyjany. Są to związki o charakterze polifenoli. Antocyjany działają przeciwutleniająco, neutralizują reaktywne formy tlenu. W środowisku kwaśnym tworzą związki trwałe, natomiast w środowisku zasadowym powstają z ich udziałem związki fenolowe. W zestawieniu owoców jagodowych borówka czernica wyróżnia się wysoką zawartością antocyjanów (w świeżych owocach znajduje się ok. 300–700 mg na 100 g owoców).
Choroby neurodegeneracyjne (choroba Alzheimera, choroba Parkinsona), choroby nowotworowe, choroby sercowo-naczyniowe czy też zachodzące z wiekiem procesy degeneracyjne to choroby, w których stres oksydacyjny odgrywa istotną rolę. Przeciwutleniacze to związki, których zadaniem jest hamowanie skutków działania stresu oksydacyjnego, dlatego tak ważne jest dostarczanie ich na co dzień z dietą. Ponadto badania dowodzą, że związki zawarte w owocach jagodowych wykazują działanie nie tylko przeciwutleniające, ale również przeciwmiażdżycowe. Warto zwrócić uwagę, że istotne statystycznie wyniki w działaniu przeciwmiażdżycowym osiągały głównie osoby z grupy podwyższonego ryzyka występowania chorób sercowo-naczyniowych.
Wyciąg z borówki czernicy jest surowcem, który obecnie bardzo często wykorzystuje się w leczeniu chorób oczu, głównie w problemach z widzeniem po zmroku, tzw. niedowidzeniu zmierzchowym, ale również zaćmie czy też degeneracji plamki żółtej. Jagody wzmacniają naczynia krwionośne, powodują spadek ciśnienia śródocznego, poprawiają mikrokrążenie oraz wpływają na spadek przepuszczalności naczyń krwionośnych.
2. Jagody – skuteczny lek na biegunkę
Owoc borówki czernicy zarówno świeży, jak i suszony wykorzystywany jest również w schorzeniach przewodu pokarmowego. Dzięki zawartości garbników, antocyjanów czy soli mineralnych owoce wykazują działanie przeciwzapalne na śluzówkę jelit. Wykorzystywane są również w leczeniu nieżytów jelitowych. W medycynie ludowej owoc suszonej borówki czernicy wykorzystuje się w leczeniu biegunek.
3. Właściwości bakteriobójcze jagód
Związki fenolowe zawarte w owocach borówki czernicy wykazują silne działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Mieszanka z owoców jagodowych działa toksycznie na bakterie takie jak H. pyroli, które zasiedlają żołądek i odpowiadają za powstawanie np. wrzodów żołądka.
Liczne badania wykazują, że związki zawarte w jagodach wykazują nie tylko działanie przeciwutleniające. Korzystnie wpływają na poziom cukru w organizmie. Szczególne zastosowanie w tym zakresie mają liście borówki czernicy.
Zawarte w owocach jagodowych antocyjany tworzą naturalny filtr słoneczny, który pochłania szkodliwe promienie UV. Osoby, które przebywają dużo na słońcu, powinny je włączyć do swojej diety.
Owoc borówki czernicy może gościć na naszych stołach głównie w okresie letnim, na który przypada okres kwitnienia. Możemy ją spożywać w różnej postaci, zarówno świeżej, jaki i mrożonej oraz w postaci przetworzonej takiej jak soki, konfitury, suplementy diety. Gatunek ten występuje pospolicie w Europie, głównie Północnej i Środkowej, jak również w Azji czy Ameryce Północnej. Ze względu na bogactwo związków o działaniu przeciwutleniającym, witamin, zwłaszcza witaminy C, owoc jagody powinien znaleźć się w naszej diecie w postaci świeżej w okresie letnim i w postaci przetworzonej w okresie jesienno-zimowym.
Bibliografia
Drozd J., Anuszewska E., Czarna jagoda – perspektywy nowych zastosowań w profilaktyce i wspomaganiu leczenia chorób cywilizacyjnych, „Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie” 2013, 2, 226–235.
Szot I. et al., Jagoda kamczacka- właściwości prozdrowotne owoców i możliwość ich wykorzystania, „ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość” 2014, 4(95), 18–29.
Gwóźdź E., Gębczyński P., Prozdrowotne właściwości owoców, warzyw i ich przetworów, „Postępy Fitoterapii” 2015, (16)4, 268–271.