Detoks z witaminą E
Proces detoksykacji jest niezwykle ważny dla ludzkiego organizmu. Dzięki niemu nasze ciało może pozbyć się zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii, a także przedłużyć swoją żywotność. Taką rolę odgrywa witamina E – grupa związków chemicznych, które dostarczane są do naszego organizmu wraz z pożywieniem. Jakie dodatkowe korzyści niesie za sobą jej stosowanie? Zapraszamy do lektury.
SPIS TREŚCI:

Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Pod nazwą witamina E kryje się grupa związków chemicznych pochodzenia organicznego, w których skład wchodzą takie substancje jak tokoferole i tokotrienole. Witamina E znajduje bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale również w branży kosmetycznej. Podstawowym źródłem tej substancji są oleje roślinne, tran, orzechy włoskie i migdały, jaja, czarna porzeczka, biała kapusta oraz rośliny zielone, jak brokuły, pietruszka czy szpinak.
Jedną z grup konsumenckich, które powinny stosować witaminę E, stanowią osoby starsze. Witamina E jest preparatem opóźniającym procesy starzenia, a co za tym idzie – stanowi element profilaktyki zaburzeń pamięci czy spadku efektywności procesów intelektualnych.
Kolejnymi osobami, które powinny zwrócić uwagę na odpowiednią podaż tego związku, są osoby ćwiczące. Poprawa oddychania w obrębie układu komórkowego sprzyja procesom ich odmładzania, a także stwarza korzystniejsze warunki do pracy mięśniowej. Witamina E zwiększa również wydolność komórek mięśniowych.
Znajduje również zastosowanie w utrzymywaniu prawidłowego stężenia cukru we krwi (poprzez regulację wydzielania insuliny), normalizuje skutki negatywnego działania promieni słonecznych na skórę, a także stanowi element profilaktyki przeciwnowotworowej.
Witamina E jest uznawana za podstawowy antyoksydant w ludzkim organizmie. Właściwości przeciwutleniające tej grupy związków zapobiegają uszkodzeniom komórek i stresowi oksydacyjnemu, który jest efektem szkodliwej działalności wolnych rodników. Co więcej, witamina E wiąże się z tlenem, dzięki czemu zapobiega ich powstawaniu. Ma to nierozerwalny związek z ochroną kwasu tłuszczowego – jedna molekuła tej witaminy może uchronić nawet 200 cząsteczek kwasu tłuszczowego.
Właściwy poziom witaminy E można zapewnić dzięki przyjmowanym niewielkim dobowym dawkom wynoszącym 15 mg. U osób w podeszłym wieku wspomniana ilość powinna zawierać się w przedziale od 50 do 200 mg. Należy pamiętać, aby suplementy z witaminą E zawierały alfa-tokoferol. Największe antyoksydacyjne właściwości tego preparatu uzyskujemy z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Idealna dawka witaminy E wynosi od 2 do 4 j.m. na gram nasyconych tłuszczów.