Pływanie kraulem, pływanie żabką, pływanie synchroniczne oraz pływanie delfinem – wbrew pozorom te style wiele łączy. Chcesz schudnąć, wzmocnić mięśnie, uniknąć bólu pleców czy zrelaksować się po ciężkim treningu – pływanie jest dobre na wszystko! Pakuj manatki i jak najszybciej widzimy się na basenie!

 

SPIS TREŚCI:
1. Co daje pływanie?
2. Pływanie jako trening w sportach sylwetkowych
3. Gdzie można pływać?
4. Przeciwwskazania

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Co daje pływanie?

Pływanie to bardzo wymagający sport, dzięki któremu można pozytywnie wpłynąć na własną formę. Dzięki pływaniu wzmacniamy mięśnie całego ciała, zwłaszcza mięśnie pleców, dlatego też jest zalecane dla osób, które cierpią się na bóle tych partii mięśniowych.

 

Kilka długości basenu może posłużyć jako odcinek, na którym zostanie wykonany trening aerobowy bądź trening systemem HIIT – przykładowo można przepłynąć dowolnym stylem na maksymalnych obrotach jedną długość basenu, po czym spokojnie wrócić do miejsca startu, płynąc (i zarazem odpoczywając) na plecach. Osiem takich serii i w niedalekiej przyszłości pożegnamy się z tak niechcianym tłuszczem!

 

2. Pływanie jako trening w sportach sylwetkowych

Pływanie w sportach sylwetkowych można zastosować jako element procesu regeneracji. Dzięki pływaniu relaksujemy mięśnie, więc automatycznie usprawni to proces regeneracji.

 

Ze względu na pracę praktycznie całego ciała w trakcie pływania wzmocnimy zarówno mięśnie zewnętrzne, wewnętrzne, jak i mięśnie głębokie, które w normalnych warunkach trudno pobudzić do aktywnej pracy. Fabryka Siły Sklep

 

Pływanie a odchudzanie?

 

Jak najbardziej tak! Pływanie można wykorzystać również jako element treningu cardio. 

 

W bardzo łatwy sposób można sprawdzić swoje wyniki, próbując przepłynąć jak największą liczbę basenów w ciągu 10–15 minut. Spalać kilokalorie można więc nie tylko podczas biegania, ale także na basenie. Oto odpowiedź na odwieczne pytanie: czy pływanie odchudza?

 

Pływanie, kalorie

 

Wszystko zależne jest od intensywności takiego treningu, a także jego czasu. Istotną rolę odgrywa także styl pływania. Przykładowo osoba ważąca 60 kg, pływając stylem klasycznym 30 minut, spala 240 kcal, zaś podczas pływanie kraulem – spala aż 350 kcal w tym samym czasie.

 

3. Gdzie można pływać?

Odpowiedź na to pytanie może wydawać się oczywista, aczkolwiek w ramach przypomnienia należy wspomnieć o tym, że pływać można zarówno
w sztucznych zbiornikach wodnych, jak i w tych naturalnych, w wyznaczonych do tego miejscach. Pływanie na własną rękę na terenach niestrzeżonych bądź objętych zakazem pływania może skończyć się tragicznie.

 

Miejscem, gdzie można się również udać w celu nauki pływania, jest rzecz jasna basen.

 

4. Przeciwwskazania

Jeśli chodzi o pływanie, nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań, które uniemożliwiłyby pływanie osobie sprawnej pod względem psychofizycznym.

 

Nie zaleca się natomiast zażywania kąpieli w chłodnej wodzie przy rozgrzanym ciele. Często takie sytuacje mają miejsce latem i mogą skończyć się tragicznie, bowiem, gdy złapie skurcz lub dozna się szoku termicznego, taka osoba zdana jest jedynie na pomoc ze strony innych osób. Złym pomysłem jest także pływanie tuż po spożytym posiłku.

 

Panie powinny unikać pływania w okresie miesiączki, gdyż kontakt z wodą, zwłaszcza tą w temperaturze letniej, sprawia, że krwawienie miesiączkowe jest o wiele obfitsze.

 

Komentarze(38)
    • ~plywak
      16 wrzesień 2015

      Artykul dobry, ale i bez niego plywanie to moja pasja. Zaczalem swoja przygode z basenem i juz tak zostalo. A mam 25 lat :)

      • Maksym Riznyk
        17 wrzesień 2015

        Ja nauczyłem się pływać nawet nie wiem kiedy :D
        Pamiętam tylko jak pierwszy raz rzekę przepłynąłem.

      • ~Fromasz
        14 marzec 2018

        Ja wróciłem po 10 latach przerwy rok temu , było ciężko na początku , teraz zmigam jak Otylia

    • ~twardy
      16 wrzesień 2015

      jutro ide na basen po robocie!

      • Maksym Riznyk
        17 wrzesień 2015

        Będą zakwasy :D

    • ~prosty
      16 wrzesień 2015

      dobrze dziala, jak ktos ma skolioze, polecam!

      • Maksym Riznyk
        17 wrzesień 2015

        Potwierdzam !

    • ~Popey
      23 czerwiec 2017

      Wszystko dobrze, ale pływanie żabka jest wręcz niewskazane przy schorzeniach kręgosłupa! Tylko kraul i na plecach.

      • Maksym Riznyk
        26 czerwiec 2017

        Hmm ciekawe skąd taka informacja, pierwszy raz słyszę o czymś takim.

      • ~calypso06
        23 listopad 2017

        Prawda, styl klasyczny może pogłębić wadę lordozy. Ciekawostka - tzw "odwrócona żabka", czyli wykonywanie ruchów do żabki na plecach jest natomiast jednym z najlepszych ćwiczeń na to schorzenie, tak samo jak styl grzbietowy.

      • ~JAREK
        25 luty 2018

        KTO TAK MOWI JAKA PODSTAWA GUPOTA PLYWAC MORZESZ KAZDYM STYLEM NA KREGOSUP NIC TO NIE SZKODZI

      • ~Bubu
        2 styczeń 2020

        Według mojego lekarza na kręgosłup najlepsze style są asymetryczne, a żabką wręcz zabronił pływać bo to jest zbrodnia dla kręgosłupa ( mam dyskopatię wielopoziomową kręgosłupa lędźwiowego)

    • ~ajka984
      21 lipiec 2017

      plywam 5 razy wtygodniu stylem grzbietowym 60 minut przepływam 1800m.

      • Maksym Riznyk
        24 lipiec 2017

        DObry wynik, ja już dawno nie pływałem.

      • ~JAREK
        14 grudzień 2018

        witam zaczelem plywac w wieku 50lat po około 3tygodni pływam 2500m w 45miut 7 razy w tygodni a jestem osłabiony mam uszkodzona reke

      • ~antycep
        21 sierpień 2019

        wez sie zbadaj ...jestes szybsza/y od phelpsa

      • ~Mój nick
        26 sierpień 2020

        W 45 min to tak max 1500m się udaje, 2500m wydaje się troszeczkę nierealne ;)

      • ~Raf
        27 październik 2021

        2500 m w 45 min.nierealne??? Ja w 30 minut przepływam pomiędzy 1600, a 1900 m. pływając naprzemiennie 2 długości kraulem i 1 żabką, więc wszystko zależy od wyrobionej formy i wytrzymałości. Ja do tego jeszcze biegam, ale z doswiadczenia wiem, że jak się nie pływa to bieganie na basenie wcale nie pomaga. Na skolioze, esowate skrzywienie kregoslupa, pływanie jest potężną ulgą, bo u mnie regularne plywanie 2-3 razy w tygodniu zupelnie eliminuje bóle pleców.

    • ~nowy
      29 styczeń 2018

      Co sądzicie o płaywaniu na basenie + branie spalacza tłuszczu?

      • PlanetaOdzywek
        28 grudzień 2018

        Szczerze, to na początek lepiej kofeinę w tabsach sobie zarzucić dla dobrego pobudzenia i zwiększenia energii. Osobiście polecam produkt Treca Herbal Energy, na mnie działa extra jeśli chodzi o basen.Regularne chodzenie np.3 razy w tyg po 45 min, deficyt kaloryczny i po miesiącu już będzie widać efekty, a co za tym idzie więcej motywacji do dalszego działania, Spalacz może i tak, ale to już na kniec do wycinki ;)

    • ~Bojar
      2 luty 2018

      Ja dopiero zacząłem pływanie po kilku latach przerwy od jakichkolwiek treningów. Na razie po 4 tygodniach/3x tydzień przepływam 20 basenów 50 metrowych czyli 1000m. Dużo nie dużo ale póki co więcej nie daje rady. Tylko kraul i żabka. W tym momencie ważę 111kg, a moim celem jest 85 kg. W 4 tygodnie zgubiłem 5,5 kg.

      • ~Bojar
        2 luty 2018

        Dodam tylko że odkąd zacząłem pływać, przestały mnie całkowicie boleć plecy, a miałem z nimi problem z racji siedzącej pracy.

      • ~Iwona
        15 luty 2018

        Brawo oby tak dalej

      • Paweł-1273175
        19 styczeń 2019

        bardo fajny wynik

      • ~Art
        4 czerwiec 2019

        Ja mam podobnie. Po 13 latach przerwy wjechalem z 73kg na 150kg, dzisiaj drugi dzien pod rzad i 1500m na 40 min robie. Czy ktos wie ile kalorii spala organizm przy mojej obecnej masie na 40 min takiego wysilku. Target to wstepnie 90kg - czyli 60kg w 12-14 miesiecy!

    • ~Biodro przed operacją
      12 luty 2018

      Absolutnie nie wolno pływać żabką przy problemach biodra

    • ~MagLen
      21 luty 2018

      Ja pływam co 2 dni po 1h . Na początku było ciężko żąbka a powrót na plecach . Po ok roku z przerwą po porodzie śmigam jak szalona kraulem . Sylwetka pięknie się modeluje, mięśnie są spięte. Polecam każdemu.!!!

    • ~Wyszymor
      1 maj 2018

      Zalecam pływanie dla osób z klatką "szewską" mój syn ją ma. Straszyli go operacjami, łamaniem żeber. Chodził na różne ćwiczenia rehabilitacyjne i prawie nic to nie pomogło. Natomiast już od 2 roku życia chodził na basen 1 raz w tygodniu. W końcu postanowiliśmy, że będzie pływał kilka razy w tygodniu. Po ok 2-3 latach pływania klatka szewska jest już prawie niewidoczna i brak ucisku mostka na serce :D. Należy tylko pamiętać że kraul jest niewskazany przy tym schorzeniu, bo może pogłębić klatkę. Najlepiej grzbiet i żabka. A na odchudzanie pływanie też jak najbardziej. Ja po paru miesiącach chodzenia na siłownię praktycznie nie zgubiłem ani 1kg ( w tym 30 min bieżnia lub orbitek i 1,5 h sztangi, hantle i atlasy). Teraz już po 4 dniach basenu po ok 40 min. robię 40 x 25 m kraulem, już mi spadło 3,5 kg !

    • ~Groovemasta
      4 październik 2018

      Pływać 4 lata temu uczył mnie trener polskich mistrzów Europy w triathlonie. Nauczyłem się pływać technicznie każdym stylem i 9/10 osób które spotykam na basenie niestety pływa źle. Każda styl pływania jest dobry i nie ma prawa zaszkodzić chyba że ktoś źle to robi a niestety większość źle to robi. 30 minut pływania 350kcal? A ile długości w tym czasie bo u mnie jest mniej więcej 65-70 w takim czasie to ile będzie kcal?

      • ~Mokosz
        24 listopad 2018

        Basenów 25 metrowych, tak?
        Ludzie chodzą pływać dla relaksu, nie każdy pływa technicznie, co nie oznacza że pływa źle.

      • ~jat
        14 grudzień 2018

        piszesz gupoty ze ludzie zle plywaja plywajac nie można plywac zle tylko taczy ja ty uwazaja się za najlepszych plywakow pamiętaj poczytaj artykoly z całego swiata to wtedy morze zmienisz zdanie kto plywa zle naturalne ruchy człowieka w wodzie to te z okresu kiedy jesteśmy w u mamusi w srodku i niemow więcej tym kto plywa dobrz a kto zle nara doktore

      • ~Otylia
        5 styczeń 2019

        OMG... to aż niesamowite że w 4 lata pływać się nauczyles xD tak tak tylko taki mistrz jak ty pływa najlepiej ... reszta to tylko przeszkody do ominiecia

      • ~Janosik
        5 styczeń 2019

        W ogóle na twoim miejscu to bym zarządzał żeby ich wszystkich z wody wywalić jak mistrz pływa tylko tego jednego na dziesięć zostawić... reszta won bo źle to robią:)

      • ~jjdd
        17 marzec 2023

        kiedys niejaki jaskolka skoczek w dal zobaczyl murzyna jak skacze i powiedzial kogo oni tu wpuszczaja gosc nie umie skakac. to byl Carl Lewis. To tyle w temacie.
        chodze na basen i plywam kraul grzbiet na zmiane. 46 basenow w 30 minut.
        mam 57 lat, mysle ze to dobry wynik.na basenie jeste 6 razy w tygodniu. A jeszcze do kregoslupowcow. lepiej plywac zabka niz wcale. w wodzie sa male przeciazenia.

    • ~Jacek
      26 lipiec 2019

      Pływanie jest super. Kocham tę dyscyplinę. Mam 49 lat, wcześniej trochę biegałem. Przez ostatni rok od października do kwietnia basen 2 razy w tygodniu. Teraz mamy lipiec i piękną pogodę, więc kupiłem boję asekuracyjną i wyszedłem na jeziora. Staram się pływać w okresie letnim codziennie, robię standardowo 1500 m w 23-25 minut. Raz w tygodniu 3-4 tys metrów w 50-59 minut. Styl klasyczny i grzbietowy. Uwielbiam ten relaks na środku jeziora, jak mam zalane uszy i leżę sobie chwilkę. Polecam, pamiętajcie tylko o asekuracji!!!!

    • ~Zgred
      20 czerwiec 2020

      Czy według Was pływanie na basenie 120 min, 4x30, żabka na przemian z plecami, 5 razy tygodniowo, to dobry pomysł? Czy to może mieć jakiś negatywny wpływ na zdrowie?

      • Mateusz Fabryka Siły
        29 czerwiec 2020

        Hej, niektóre style pływackie nie są zalecane przy wadach kręgosłupa, jeżeli nie borykasz się z takimi problemami to nic tylko rozpocząć pływanie. Jeżeli będziesz odczuwać jakiekolwiek problemy warto zasięgnąć porady trenera pływania.
        Pozdrawiam!

    • ~Nanana
      23 luty 2021

      Hej, a co z osobą która cierpi na rwę kulszową i ma otyłość.
      Czy 3 x w tygodniu mogę spokojnie chodzić na godzinkę.