Wyjazd wakacyjny niekoniecznie musi wiązać się ze spożywaniem posiłków w hotelach czy restauracjach. Wiele osób ze względów ekonomicznych bądź z powodu własnych preferencji decyduje się na wynajęcie apartamentu z kuchnią oraz samodzielne przygotowywanie potraw podczas wyjazdu. Poniżej przedstawiono praktyczne wskazówki dotyczące tego, na co zwrócić uwagę oraz jak przygotować się do gotowania podczas wakacji.

 

SPIS TREŚCI:

1. Co warto sprawdzić przed przyjazdem

2. Co warto wziąć ze sobą

3. Czego nie warto zabierać ze sobą

4. Pomysły na posiłki podczas wyjazdu

5. Podsumowanie

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Co warto sprawdzić przed przyjazdem
Przygotowania warto zacząć już na etapie rezerwacji noclegów – podczas przeglądania oferty należy zwracać uwagę na wyposażenie kuchni (wielkość lodówki, obecność piekarnika, zamrażarki oraz mikrofali) zarówno w opisie, jak i na zdjęciach obiektu. W razie wątpliwości dobrym pomysłem jest dopytanie właściciela obiektu o dostępność poszczególnych udogodnień. Pomoże to lepiej przygotować plan posiłków bez ryzyka, że np. wymyślimy na obiad zapiekankę, a na miejscu okaże się, że nie ma piekarnika, w którym można by ją przygotować. Warto także zapoznać się na mapie z okolicą miejsca noclegowego i sprawdzić, czy w pobliżu znajduje się sklep, w którym będzie można zrobić zakupy po przyjeździe, oraz czy jest to dobrze znany market sieciowy, czy raczej niewielki osiedlowy sklepik. W tym drugim przypadku asortyment może być uboższy, a ceny znacznie wyższe niż w supermarkecie – warto zatem większe zakupy zrobić jeszcze przed wyjazdem, a na miejscu dokupować jedynie towary szybko psujące się lub uzupełniać nieprzewidziane braki.

 

2. Co warto wziąć ze sobą
Sprzęt i produkty, które zabieramy w podróż, zależą tak naprawdę od wybranego kierunku oraz środka transportu. Naturalne jest, że w przypadku podróży komunikacją zbiorową maksymalnie redukujemy zabierany bagaż. Podobnie jest w sytuacji przelotu samolotem, tutaj jednak dodatkowo pojawia się kwestia ograniczeń co do przedmiotów, które można zabrać ze sobą na pokład. Warto zastanowić się, z czego najczęściej korzystamy w domu i co ułatwi nam przyrządzanie posiłków na miejscu.

 

Sprzęty, które warto zabrać w podróż
– Ostry nóż kuchenny – w wielu kwaterach brakuje ostrych noży, co może powodować frustrację przy krojeniu większej ilości warzyw czy mięsa. Warto zatem zabrać ze sobą sprawdzony nóż, należy go jednak dobrze zabezpieczyć, by uniknąć przypadkowego skaleczenia.

  Fabryka Siły Sklep

– Blender ręczny (tzw. żyrafa) – zajmuje niewiele miejsca, może natomiast bardzo ułatwić gotowanie oraz urozmaicić posiłki podczas wyjazdu. Z jego pomocą można przygotować koktajle, sosy, zupy krem czy ciasta. Warto zabrać także końcówki do ubijania („wiatraczki”) do przygotowania placuszków czy naleśników.

 

– Patelnia oraz łopatka do patelni – w wakacyjnych kwaterach zwykle dostępne są różnego rodzaju sprzęty kuchenne, jednak często bywają nieco zużyte. Jeżeli zatem mamy miejsce i możliwość, warto zabrać ze sobą sprawdzoną patelnię z nieprzywierającą powłoką, która umożliwi smażenie bez tłuszczu. Dobrym pomysłem jest także dołożenie gumowej lub drewnianej łopatki, aby uniknąć porysowania powłoki patelni oraz jej zniszczenia.

 

– Inne sprzęty kuchenne – jeżeli dysponujemy większą ilością miejsca oraz przewidujemy, że będziemy z nich korzystać, można zabrać ze sobą takie przedmioty jak deska do krojenia, wyciskarka do czosnku, tarka, cedzak czy łyżka cedzakowa. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ często znajdują się one w apartamencie bądź można w prosty sposób znaleźć dla nich alternatywę.

 

Innymi artykułami, które warto ze sobą zabrać, są niektóre produkty spożywcze. Jak wspomniano wcześniej, wiele z nich można kupić na miejscu, jednak w części przypadków bardziej opłacalne jest zabranie mniejszej ilości z domu, by oszczędzić sobie dodatkowego bagażu w drodze powrotnej. Są to m.in.:
– przyprawy – sól w małym, szczelnie zamkniętym pojemniczku; pieprz oraz inne przyprawy, np. bazylia, oregano, zioła prowansalskie, papryka słodka itp.;
– kawa oraz herbata – ulubione napoje w potrzebnej ilości warto zabrać ze sobą w pudełku lub słoiczku;
– cukier – jeżeli słodzimy napoje lub przewidujemy przygotowanie dania na słodko, w mały słoiczek warto spakować cukier bądź zabrać go ze sobą w saszetkach w formie gotowych porcji.

 

3. Czego nie warto zabierać ze sobą
Części produktów z różnych względów nie warto zabierać ze sobą w podróż. Wśród nich wymienić można m.in.:


– łatwo psującą się żywność – np. większe ilości nabiału i świeżego mleka, surowe mięso oraz ryby czy produkty mrożone, których przewożenie nawet w warunkach chłodniczych stwarza duże ryzyko zepsucia i zmarnowania produktu bądź zatrucia w przypadku jego spożycia;

 

– produkty o delikatnej strukturze – niektóre owoce oraz warzywa podczas podróży łatwo mogą ulec przypadkowemu zgnieceniu. Są to m.in. pomidory, borówki, truskawki, maliny; podobna kwestia dotyczy chrupek, paluszków, herbatników oraz innych przekąsek. Jeżeli zdecydujemy się na zabranie delikatnego produktu, musimy zadbać o jego dokładne zabezpieczenie poprzez umieszczenie w wytrzymałym pojemniku oraz możliwie jak najpłycej w opakowaniu;

 

– czekoladę i produkty ją zawierające – czekolada pod wpływem temperatury może się roztopić, a co za tym idzie – stracić swoje właściwości oraz pobrudzić inne produkty; jeżeli decydujemy się na jej zabranie, warto przewozić ją w warunkach chłodniczych (np. mobilnej lodówce);

 

– olej – w przypadku oleju oraz tłuszczów roślinnych istnieje ryzyko, że podczas przewożenia przewrócą się i, jeżeli nie zostaną szczelnie zamknięte, zabrudzą torbę i/lub tapicerkę, co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kosztownego czyszczenia. Warto zatem olej kupić na miejscu w mniejszym opakowaniu bądź przewozić go w szczelnie zamkniętym opakowaniu (a najlepiej kilku);

 

– garnki, zastawę oraz duży sprzęt – przedmioty te zajmują dużo miejsca i zwiększają masę bagażu; ponadto garnki oraz podstawowa zastawa (miski, talerze, sztućce, kubki) zwykle znajdują się w apartamencie.

 

4. Pomysły na posiłki podczas wyjazdu
Przed wyjazdem warto zaplanować ramowy plan posiłków na wakacjach. Nie musi być to dokładna rozpiska, a propozycje np. siedmiu obiadów, śniadań i kolacji (jeżeli wyjeżdżamy na siedem dni), by oszacować, czego będziemy potrzebować oraz co może zostać przygotowane wcześniej. Dobrze się także zastanowić, czy podczas wyjazdu chcemy jeść w restauracji, a podjętą decyzję uwzględnić w planie.

 

Jeżeli chodzi o posiłki podczas wyjazdu, to warto wybierać dania jak najprostsze, szybkie w przygotowaniu oraz takie, które można przyrządzić wcześniej bądź szybko stworzyć z półproduktów. Dodatkowo lepiej wybierać potrawy jednogarnkowe – w wakacyjnych apartamentach zwykle znajdują się 2–3 garnki różnych rozmiarów, co ogranicza liczbę dań, które można przygotowywać jednocześnie. Jak wspomniano wcześniej, należy wziąć także pod uwagę sprzęt dostępny na miejscu (kuchenka, piekarnik, mikrofala, grill), a także preferencje uczestników wyjazdu, by nie stwarzać konieczności przygotowywania kilku potraw na jeden posiłek bądź kilku wariantów posiłku jednego dnia.

 

Wśród propozycji wymienić można:
– rosół, zupy na bazie bulionu, np. ogórkowa, jarzynowa, bulion będący bazą do zupy krem,
– gulasze mięsne (np. z indyka) lub wegetariańskie,
– chili w wersji z mięsem bądź strączkami,
– makaron z sosem pomidorowym, bolońskim, grzybowym, pesto,
– kotlety panierowane lub pieczone z dodatkiem ziemniaków i surówki,
– pieczoną karkówkę bądź schab,
– warzywne curry,
– tortillę z mięsem lub serem i warzywami,
– jajka sadzone z ziemniakami, koperkiem i sezonowymi warzywami,
– granolę z jogurtem i owocami,
– owsianki/jaglanki na słodko,
– chlebek bananowy (przygotowany wcześniej),
– sałatki, np. grecką.

 

Kiedy ustalamy ramowy plan posiłków, warto zastanowić się, które z dań mogą być przygotowane wcześniej. Zupy oraz buliony można przyrządzić z wyprzedzeniem i zamknąć na ciepło (wlać gorący bulion do czystego i suchego słoika, starannie go zamknąć i ustawić na nakrętce do wystygnięcia – wystudzony bulion można przechowywać w lodówce ok. 2 tygodni). Podobnie postąpić można z niektórymi sosami, np. chili, gulaszem oraz curry. By dodatkowo ułatwić gotowanie, część potraw można przygotować z półproduktów – w sklepach dostępny jest szeroki wybór sosów, potraw mącznych (pierogi, naleśniki) czy zbożowych (granola) z dobrym składem. Jeżeli mamy taką możliwość, warto wykorzystać również zamykanie próżniowe, m.in. w przypadku kotletów czy niektórych sosów. Część dań (np. pieczone mięso czy wypieki – muffinki, chlebek bananowy) można przygotować bezpośrednio przed wyjazdem i spożyć na miejscu w pierwszej kolejności.

 

5. Podsumowanie
Gotowanie podczas wakacji nie musi być żmudnym obowiązkiem wymagającym dużego nakładu czasu. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu oraz zaplanowaniu szybkich i sprawdzonych posiłków można cieszyć się wypoczynkiem bez dodatkowego stresu. Po powrocie warto natomiast zastanowić się, co sprawdziło się na wakacjach, a co niekoniecznie, i na tej podstawie dostosowywać kolejne strategi do swoich potrzeb.